22.02.2001. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ԱԳ նախարար Նաիրա Մելքումյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին տված հարցազրույցում «բանակցային հիմքի գաղտնիության մտադրված խախտում» է անվանել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք առաջարկների հրապարակումը Ադրբեջանի պաշտոնական մամուլում:
ԼՂՀ ԱԳ նախարարը ասել է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկների, եւ, առաջին հերթին, օրակարգում մնացող «Ընդհանուր պետություն» հայեցակարգի հրապարակումը բանակցային հիմքի գաղտնիության մտադրված խախտում է: Նախարարը նշել է, որ ղարաբաղյան կողմը ուշադիր հետեւում է իրավիճակի զարգացմանը եւ կշարունակի շփումները հետաքրքրված կողմերի հետ:
«Միջնորդների առաջարկների հրապարակումը բացահայտորեն ցուցադրում է, որ Ադրբեջանը ի վիճակի չե կառուցողական երկխոսություն վարել եւ պահպանել միջազգային շփման տարրական նորմերը»,- ընդգծել է Նաիրա Մելքումյանը:
Ն. Մելքումյանը հայտնել է, որ ԼՂՀ ԱԳՆ մտադիր է հանդես գալ հատուկ հայտարարությամբ, ուր գնահատական կտրվի ադրբեջանական կողմի գործողություններին:–0–

22 February 2001 - 18:01 AMT
ГЛАВА МИД НКР ПОДВЕРГЛА РЕЗКОЙ КРИТИКЕ ФАКТ ПУБЛИКАЦИИ ПРЕДЛОЖЕНИЙ ПОСРЕДНИКОВ В АЗЕРБАЙДЖАНСКОЙ ПРЕССЕ
ЕРЕВАН, 22 февраля. /Медиамакс/. Министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Наира Мелкумян назвала в интервью Медиамакс “преднамеренным нарушением конфиденциальности переговорной основы” публикацию в официальной прессе Азербайджана трех предложений Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта.
Глава МИД НКР сказала Медиамакс, что публикация предложений Минской группы ОБСЕ, и, в первую очередь, концепции “Общего государства”, которая продолжает оставаться на повестке дня, является преднамеренным нарушением конфиденциальности переговорной основы. Министр отметила, что карабахская сторона внимательно следит за развитием ситуации и продолжит контакты с заинтересованными сторонами.
“Обнародование предложений посредников – это открытая демонстрация Азербайджаном своей неспособности вести конструктивный диалог и соблюдать элементарные нормы международного общения”, – подчеркнула Наира Мелкумян.
Н. Мелкумян сообщила, что МИД НКР намерен выступить со специальным заявлением, в котором будет дана оценка действиям азербайджанской стороны. –0–