22 February 2001 - 15:28 AMT
22.02.2001. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Եվրամիությունում նախագահող Շվեդիայի ԱԳ նախարար Աննա Լինդը Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիեւին կոչ է արել վերականգնել տնտեսական կապերը Հայաստանի հետ:Աննա Լինդը հայտարարել է, որ դա կարող է նպաստել ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
Եվրամիության «եռյակը» Ադրբեջան է ժամանել չորեքշաբթի երեկոյան եւ հանդիպել նախագահ Հեյդար Ալիեւի հետ: Հնադիպման ընթացքում Ալիեւը խնդրել է Երմաիությանը սատարել Ադրբեջանի դիրքորոշմանը ղարաբաղյան հակմարտության կարգավորման գործում:
Փետրավարի 22-ին Երեւանում «եռյակի» հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը լրջորեն կարող է նպաստել հակամարտության կողմերի միջեւ տնտեսական համագործակության սկիզբը: Սակայն, նշել էր Հայաստանի նախագահը, այսօր պաշտոնական Բաքուն մերժում է նման նախաձեռնությունը: Քոչարյանը համոզվածություն էր հայտնել, որ ընդհանուր տնտեսական շահերը կարող են բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծել քաղաքական լուծման համար: –0–

22 February 2001 - 15:28 AMT
ЕРЕВАН, 22 февраля. /Медиамакс/. Анна Линд, министр иностранных дел Швеции, председательствующей в Европейском Союзе, призвала президента Азербайджана Гейдара Алиева восстановить экономические связи с Арменией. Как сообщает радио “Свобода”, Анна Линд заявила, что это может способствовать мирному разрешению нагорно-карабахского конфликта.
“Тройка” Европейского Союза прибыла в Азербайджан в среду вечером и была принята президентом Азербайджана Гейдаром Алиевым. В ходе встречи Алиев просил ЕС поддержать позицию Азербайджана в деле урегулирования карабахского конфликта.
20 февраля, на встрече с “Тройкой” ЕС в Ереване, президент Армении Роберт Кочарян заявил, что урегулированию карабахской проблемы может серьезно способствовать начало экономического сотрудничества между сторонами конфликта. Однако, отмечал президент Армении, сегодня подобная инциатива отвергается официальным Баку. Р. Кочарян выражал убежденность в том, что общие экономические интересы могут создать благоприятную атмосферу для достижения политического решения. –0–