26 Ապրիլ 2011 - 08:48 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մտադիր չէ լուծարել Ազգային ժողովը, Հայաստանը գնում է դեպի հերթական ընտրություններ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀԿ նախագահի տեղակալ Ռազմիկ Զոհրաբյանը: Նա նաև հավելել է, որ ընդդիմության հետ իշխանությունների երկխոսությունը, մասնավորապես Հայ ազգային կոնգրեսի հետ, ուղղված է երկրում քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը: Ինչ վերաբերվում է Սերժ Սարգսյանի հայտարարություններին այն մասին, որ պետք է բացահայտել 2008-ի մարտի 1-ի դեպքերը, Զոհրաբյանի խոսքերով, իշխանությունները կատարում են իրենց գործառույթները, այլ ոչ թե ՀԱԿ պահանջները: Նա նաև հերքել է լուրերն այն մասին, որ Սերժ Սարգսյանի և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի համագործակցությունն ուղղված է Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ:
Զոհրաբյանը մեկնաբանել է PanARMENIAN.Net-ին, թե ինչու են այլ քաղաքական ուժերը ՀԱԿ-ի հետ երկխոսությունն ընդունել որպես գործարք: Նրա խոսքերով, դա պայմանավորված է նրանով, որ մեզանում դեռևս անսովոր է քաղաքական խնդիրները երկխոսության օգնությամբ լուծելը: Ինչ վերաբերվում է իշխանությունների հետ ՀԱԿ ռազմավարության կտրուկ փոփոխությանը, ապա, Զոհրաբյանի կարծիքով, դա բացատրվում է եվրոպական կառույցների հետ իշխանությունների ու ՀԱԿ-ի համագործակցությամբ: Նա նշել է, որ եվրոպական կառույցները երկրում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու անհրաժեշտություն չեն տեսնում, և ՀԱԿ-ը ստիպված է դա հաշվի առնել:

Vice-Chairman of the ruling Republican Party of Armenia (RPA) Razmik Zohrabyan said that President Serzh Sargsyan is not going to dissolve the National Assembly.
“Armenia goes towards regular elections,” he said.
“The authorities’ current dialogue with the opposition, specifically, the Armenian National Congress is aimed at civil society development in the country,” Zohrabyan told a press conference in Yerevan.
As for Sargsyan’s statements that the March 1, 2008, events should be revealed, according to Zohrabyan, the authorities perform their duties, but not the ANC demands. He also refuted rumors that Sargsyan’s cooperation with Levon Ter-Petrossian is aimed against Robert Kocharian.
Zohrabyan also explained to a PanARMENIAN.Net reporter why other political forces treat the authorities’ dialogue with the ANC as a deal. “Armenian people are not accustomed to witness a process of political problems resolution via a dialogue,” he said.
As for the abrupt change in ANC strategy, Zohrabyan said it is conditioned by cooperation of the authorities and ANC with European institutions, which, as he emphasized, do not see the necessity of holding pre-term elections in the country.