26 Ապրիլ 2011 - 08:48 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մտադիր չէ լուծարել Ազգային ժողովը, Հայաստանը գնում է դեպի հերթական ընտրություններ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀԿ նախագահի տեղակալ Ռազմիկ Զոհրաբյանը: Նա նաև հավելել է, որ ընդդիմության հետ իշխանությունների երկխոսությունը, մասնավորապես Հայ ազգային կոնգրեսի հետ, ուղղված է երկրում քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը: Ինչ վերաբերվում է Սերժ Սարգսյանի հայտարարություններին այն մասին, որ պետք է բացահայտել 2008-ի մարտի 1-ի դեպքերը, Զոհրաբյանի խոսքերով, իշխանությունները կատարում են իրենց գործառույթները, այլ ոչ թե ՀԱԿ պահանջները: Նա նաև հերքել է լուրերն այն մասին, որ Սերժ Սարգսյանի և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի համագործակցությունն ուղղված է Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ:
Զոհրաբյանը մեկնաբանել է PanARMENIAN.Net-ին, թե ինչու են այլ քաղաքական ուժերը ՀԱԿ-ի հետ երկխոսությունն ընդունել որպես գործարք: Նրա խոսքերով, դա պայմանավորված է նրանով, որ մեզանում դեռևս անսովոր է քաղաքական խնդիրները երկխոսության օգնությամբ լուծելը: Ինչ վերաբերվում է իշխանությունների հետ ՀԱԿ ռազմավարության կտրուկ փոփոխությանը, ապա, Զոհրաբյանի կարծիքով, դա բացատրվում է եվրոպական կառույցների հետ իշխանությունների ու ՀԱԿ-ի համագործակցությամբ: Նա նշել է, որ եվրոպական կառույցները երկրում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու անհրաժեշտություն չեն տեսնում, և ՀԱԿ-ը ստիպված է դա հաշվի առնել:

Президент Армении Серж Саргсян не планирует распускать Национальное собрание, Армения идет к очередным выборам. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил заместитель председателя правящей Республиканской партии Армении (РПА) Размик Зограбян. Он также добавил, что сегодняшний диалог властей с оппозицией, в частности с Армянским национальным конгрессом, направлен на развитие в стране гражданского общества. Что касается заявлений Сержа Саргсяна о том, что нужно раскрыть события 1 марта 2008 года, то, по словам Зограбяна, власти выполняют свои функции, а не требования АНК. Он также отверг все слухи о том, что сотрудничество Сержа Саргсяна с Левоном Тер-Петросяном направлено против Роберта Кочаряна.
Зограбян прокомментировал PanARMENIAN.Net, почему другие политические силы приняли диалог властей с АНК за сделку. По его словам, это вызвано непривычкой общества к решению политических проблем с помощью диалога. Что касается резкой смены АНК стратегии своей борьбы с властями, то, по мнению Зограбяна, это в частности объясняется сотрудничеством властей и АНК с европейскими структурами. Он заметил, что европейские структуры не видят необходимости проведения в стране внеочередных выборов, и АНК вынужден это учитывать.