Պատմաբան Սուրեն Սարգսյանի և թատերագետ Ռուբեն Բաբայանի կարծիքով, պետք չէ ծանր տանել այն փաստը, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման չի արտաբերել «ցեղասպանություն» բառը իր ելույթում: Այս մասին զրուցակիցները ասել են ապրիլի 26-ին կայացած համատեղ մամլո ասուլիսում: Պատմաբանի կարծիքով, «ցեղասպանություն» բառն այդ ելույթում էական նշանակություն չուներ, իսկ բառը չարտաբերելով Օբաման չի դրժել փաստը: «Եթե հաշվի առնենք, որ ցեղասպանությունն ընդունել է 21 երկիր ու բազում միջազգային գրասենյակներ, դա ուրեմն ընդունված փաստ է», ասել է նա: Բացի դրանից, Սարգսյանը հավելեց, որ նկատվել է դրական միտում՝ հայերը դառնում են պահանջատեր և այդ միտումը կշարունակվի:
Թատերագետ Ռուբեն Բաբայանի կարծիքով Օբամայից սպասելիքներն իրականում անիմաստ են: «Օբաման ամեն ինչ ասաց, բացի «ցեղասպանություն» բառից, և այդ բառը չարտաբերելով նա կարծես ջնջեց այդ ելույթի ամբողջ բովանդակությունը: Եթե Օբաման ասեր, որ հայերի հետ ցեղասպանություն է տեղի ունեցել, բայց դա հայերին հասնում էր և թուրքերին պաշտպաներ, դա հաստատ ավելի վատ կլիներ», ասել է Բաբայանը: Նա նաև հավելել է, որ հայերը շատ հաճախակի ընկնում են ձևի հետևից, մոռանալով բովանդակության մասին:
Ապրիլի 24-ին ԱՄՆ հայ համայնքին ուղղված իր ամենամյա ուղերձում նախագահ Բարաք Օբաման անցյալ տարիների նման օգտագործել է «Մեծ Եղեռն» եզրույթը` խուսափելով «ցեղասպանություն» բառից: Հայ համայնքին ուղղված իր գրավոր ուղերձում ԱՄՆ նախագահն Օսմանյան կայսրությունում 1.5 միլիոն հայերի զանգվածային բնաջնջումն անվանել է «20-րդ դարի մեծագույն հանցագործություններից մեկը»: Բայց արդեն երրորդ տարին շարունակ, խոսելով 1915-ի դեպքերի մասին, նա խուսափում է «ցեղասպանություն» բառն արտասանելուց: Իր ուղերձում նախագահ Օբաման նաև նշել է, որ «պատմության վիճելի էջերն ապակայունացնում են ներկան և ստվեր նետում նրանց հիշողության վրա, ովքեր տվել են իրենց կյանքը»: Նրա խոսքերով, Ամերիկան հստակ գիտի դա, քանի որ նրա պատմության մեջ էլ առկա են մութ էջեր: Օբաման «բարձր է գնահատել Հայաստանի և Թուրքիայի ջանքերը պատմական հարցերի քննարկման համար», հավելելով, որ նրա տեսակետն այս հարցի շուրջ չի փոխվել նրա նախընտրական քարոզարշավից ի վեր և որ «փաստերի ճանաչումը բխում է մեր շահերից»:
Դեռ ԱՄՆ սենատոր եղած ժամանակ Օբաման խոստացել էր նախագահ դառնալու դեպքում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, բայց այդպես էլ չի կատարել իր խոստումը:

Armenian historian Suren Sargsyan and theatre critic, Ruben Babayan commented on the U.S. President Barack Obama's avoiding to use the term Genocide in yet another April 24 address.
As the expert noted at April 26 news conference in Yerevan, a failure to pronounce 'Genocide' does not necessarily suggest denial of the fact. “Being acknowledged by 21 countries already makes the Genocide a clear fact,” he stressed.
He characterized Armenian nation's increasing activity in a Genocide recognition issue as a positive fact.
As Babayan, in turn, noted, “Obama clearly expressed his position, except that he didn't use the 'Genocide' term. It would be worse to use it along with a statement to justify the Turks' crime,” he said, urging Armenians value the content, rather than the form.
U.S. President Barack Obama marked the anniversary of the massacre of Armenians in Turkey nearly a century ago by calling it a “horrific” slaughter, but once again stopped short of branding it Genocide.
In a written statement, Obama said the 1915 killings of some 1.5 million Armenians represent “one of the worst atrocities of the 20th century.” But for the third straight year, he failed to use the word Genocide to describe it.
As a candidate for president, Obama repeatedly vowed to recognize the Armenian Genocide once in office, vowing "a principled commitment to commemorating and ending genocide." But since 2009, Obama has declined to use the word in the face of furious resistance from Turkey, a key NATO ally.
In his statement this year, Obama said “contested history destabilizes the present and stains the memory of those whose lives were taken.” He said America knows this from the dark chapters in its own history. He praised efforts in Armenia and Turkey "to foster a dialogue that acknowledges their common history.” But Obama confined himself to using the Armenian name for the atrocities, Meds Yeghern, and paying tribute “to the memories of those who perished.” He said his view of what took place hasn't changed since the campaign, adding, “A full, frank, and just acknowledgement of the facts is in all our interests.”