26 Ապրիլ 2011 - 12:58 AMT
Ապրիլի 26-ին Երևանում տեղի է ունեցել «Հայաստանի կորսված գարունը» ֆիլմի շնորհանդեսը, որը նվիրված է 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձություններին: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ֆիլմի սցենարի հեղինակ Տիգրան Պասկևիչյանը, ֆիլմը բաղկացած է երկու մասից, առաջին մասնում ներկայացված է ՀԱԿ-ի նախընտրական արշավի ընթացքը, սկսած 2007թ. սեպտեմբերից, երկրորդ մասում ներկայացված են 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձությունները: Ըստ նրա, ֆիլմի տևողությունը 124 րոպե է: Նա նշել է, որ աշխատանքը ֆիլմի վրա սկսվել է 1,5 տարի առաջ: «Մենք ցանկանում էինք ֆիլմը թողարկել 2010թ. մարտի 1-ին, սակայն չհասցրեցինք»-ասել է նա: «Չեմ կարծում, որ սրանից ավելի կարևոր հարց կա»,-ասել է նա:
Պասկևիչյանը հայտնել է նաև, որ «Մարտի 1» ՀԿ-ն, որը հիմնել են զոհվածների ծնողները, մտադիր է ֆիլմն ուղարկել Հայաստանի բոլոր պաշտոնյաներին, այդ թվում նաև ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին: «Ֆիլմը կուղարկվի նաև Հայաստանում հավատարմագրված բոլոր դեսպանատներին ու միջազգային կազմակերպություններին»,-ասել է Տիգրան Պասկևիչյանը: Ընդ որում, նա հայտնել է, որ ֆիլմը կթարգմանվի ռուսերեն, անգլերեն ու ֆրանսերեն:

26 April 2011 - 12:58 AMT
On April 26, Yerevan hosted presentation of “Armenia’s Lost Spring” film dedicated to the March 1, 2008, events.
Script writer of the film Tigran Paskevichyan told a press conference in Yerevan that the film consists of two parts, with the first one telling about election campaign of the Armenian National Congress from September 2007, while the second part presents the March 1, 2008, events.
According to Paskevichyan, the events are among top matters of the country: “I don’t think that some other issue is more important.”
He added that March 1 NGO founded by parents of those killed in the events is going to send the film to all Armenian officials, including second President Robert Kocharian.
“Besides, the film will be sent to all embassies and international organizations operating in Armenia,” said Paskevichyan.