20 February 2001 - 17:03 AMT
20.02.2001. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Հայաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել է, որ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ի.Ջեմի վերջերս արված հայատարարությունը պայմանավորված է միջազգային հանրության կողմից Թուրքիայի հանդեպ ճնշման աճով:
Մեկնաբանելով ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին տված հարցազրույցում Թուրքիայի ԱԳ նախարարի` ղարաբաղյան կարգավորման խնդրի վերաբերյալ եռակողմ հայ-ադրբեջանա-թուրքական հանդիպում կազմակերպելու մասին առաջարկը, Հ. Հովհաննիսյանը նշել է, որ Հայաստանը պետք է պատրաստ լինի իրադարձությունների նման զարգացմանը:
Ընդգծելով, որ ղարաբաղյան կարգավորման հարցում Թուրքիան բացահայտ ադրբեջանամետ դիրքորոշում է զբաղեցնում, հայ խորհրդարանականը հայտարարել է, որ «երկուսը մեկի դեմ» ձեւաչափով հանդիպման անցկացման մասին խոսելը դեռ վաղ է: –0–

20 February 2001 - 17:03 AMT
ЕРЕВАН, 20 февраля. /Медиамакс/. Председатель постоянной парламентской комиссии Армении по внешним сношениям Оганес Оганесян заявил Медиамакс, что недавнее заявление главы МИД Турции И.Джема обусловлено ростом давления на Турцию со стороны мирового сообщества.
Комментируя в интервью Медиамакс предложение главы МИД Турции о созыве трехсторонней армяно-азербайджано-турецкой встречи по проблеме карабахского урегулирования, О. Оганесян отметил, что Армения должна быть готова к подобному развитию событий.
Подчеркнув, что в вопросе карабахского урегулирования Турция занимает откровенно проазербайджанскую позицию, армянский парламентарий заявил, что говорить о проведении встречи в формате “два против одного” преждевременно. О. Оганесян сказал также, что Турция не может выступать в процессе урегулирования в роли арбитра. –0–