Հրազդան քաղաքի կենդանաբանական այգու տնօրեն Արմենակ Ավետիսյանն ապրիլի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ 2000 քմ տարածքով կենդանաբանական այգին շատ վատ պայմաններում է, իսկ ձմռանը ստիպված է կենդանիներին պահել իր տանը:
«Այս ձմեռ մենք կորցրել ենք 10 ծովախոզուկների, նրանց անհնար է պահել տնային պայմաններում, քանի որ նրանք ուժեղ հոտ ունեն: Մնացած կենդանիներին ես և իմ ընկերները տանն ենք պահում»,- ասել է Ավետիսյանը:
Տվյալ պահին կենդանաբանական այգում կան 20 տեսակների 40 կենդանիներ: Կենդանաբանական այգու տնօրենի խոսքերով, աջակցության համար նա դիմել է ՀՀ խորհրդարան և տարբեր կուսակցությունների: «Մենք կազմակերպել ենք դրամահավաք, և տարբեր մարդիկ օգնել են կենդանաբանական այգուն: Մեզ շատ է օգնում նաև Հրազդանի քաղաքապետարանը: Կենդանաբանական այգին կարող է նորմալ աշխատել ամսական 1 միլիոն դրամ ստանալու դեպքում: Այդ ժամանակ ես կնորոգեմ բոլոր վանդակները, և բոլոր պայմանները բարվոք կլինեն»,- ասել է Ավետիսյանը:
Նրա խոսքերով, նրանք աշխատողներ չունեն, ողջ աշխատանքը կատարում է ինքը, նրան օգնում են նաև ընկերները. «Կենդանաբանական այգու մուտքի տոմսերն արժեն 200 դրամ, բայց քանի որ մեր քաղաքի բնակչությունն անապահով պայմաններում է ապրում, կենդանաբանական այգու մուտքը նրանց համար նույնիսկ անվճար է»:

27 Апрель 2011 - 08:46 AMT
Директор зоопарка города Раздан Арменак Аветисян 27 апреля во время встречи с журналистами заявил, что зоопарк с площадью в 2000 квадратных метров находится в очень плохих условиях, и зимой он вынужден животных держать у себя дома.
“Этой зимой мы потеряли 10 морских свинок, их невозможно держать в домашних условиях, поскольку от них сильный запах. Остальных животных я и мои друзья держим дома”,- сказал Аветисян.
На данный момент в зоопарке есть 40 животных 20 видов. По словам директора зоопарка для поддержки он обратился в парламент РА и в разные партии. “Мы организовали сбор средств, и разные люди помогли зоопарку. Нам очень помогает и мэрия Раздана. Зоопарк может нормально работать при одном миллионе драмов в месяц. Тогда я починю все клетки, и все условия будут в норме”,- сказал Аветисян.
Как утверждает директор зоопарка, у них нет работников, и всю работу делает он, ему так же помогают друзья: “Билеты зоопарка стоят 200 драмов, но поскольку население нашего города не хорошо обеспечено, они иногда входят в зоопарк даже без билетов”.