«Ազգային պատկերասրահ» յոթերորդ միջազգային երաժշտական փառատոնը նվիրվում է հայ ականավոր կոմպոզիտոր Էդվարդ Միրզոյանի 90-ամյա հոբելյանին, լրագրողներին է հայտնել փառատոնի հիմնադիր Մարիամ Շահինյանը: «Այս գաղափարը ինձ համար հաճելի անակնկալ էր: Ես զարմացած եմ այդ փաստով, և հույս ունեմ, որ լավ կանցնի ամեն ինչ», ասել է Էդվարդ Միրզոյանը:Փառատոնին այս տարի կմասնակցեն հյուրեր Ֆրանսիայից, Իրանից, Գերմանիայից և Ռուսաստանից:
Փառատոնը կմեկնարկի ապրիլի 28-ին Էդվարդ Միրզոյանի 90-ամյա հոբելյանին նվիրված համերգով, որի ընթացքում կհնչեն կոմպոզիտորի տարբեր ժամանակներում գրած ստեղծագործությունները, որին կմասնակցեն դաշնակահարներ Հայկ Մելիքյանն ու Ջուլիետա Վարդանյանը, երգչուհի Հասմիկ Բաղդասարյանը, «Արս Լունգո» դուետը և հիմնադրամի կամերային նվագախումբը Արամ Թալալյանի ղեկավարությամբ:
Մայիսի 5-ին ելույթ կունենան «Հայաստանի պատանի տաղանդներ» խումբը, մայիսի 10-ին` ֆրանսիացի ջութակահար Ալեքսանդր Բրուսիլովսկին և դաշնակահարուհի Սվետլանա Նավասարդյանը, մայիսի 18-ին` ջութակահար Նիկոլայ Մադոյանը (Գերմանիա) կիթառահար Հակոբ Ջաղացպանյանի հետ, մայիսի 25-ին ռուսաստանցի Գլեբ Կարպուշկինը (գալարափող) հանդես կգա դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի հետ: Փառատոնի հանդիսավոր փակումը տեղի կունենա մայիսի 31-ին, որին կմասնակցեն ռուսաստանցի ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը, ալտահար Յանա Դարյանը, թավջութակահար Արամ Թալալյանը, դաշնակահարուհի Ջուլիետա Վարդանյանը:

Седьмой международный музыкальный фестиваль ”Национальная галерея” посвящается 90-летнему юбилею армянского композитора Эдварда Мирзояна, заявила журналистам основатель фестиваля Мариам Шагинян. “Эта идея для меня была приятным сюрпризом. Я в удивлении, надеюсь, все пройдет хорошо”,- сказал, в свою очередь, Эдвард Мирзоян.
Фестиваль откроется концертом, посвященным 90-ому юбилею Эдварда Мирзояна, в нем будут звучать произведения, написанные композитором в разные годы, в концерте примут участие пианисты Айк Меликян и Джульетта Варданян, певица Асмик Багдасарян, дуэт “Арс Лунго” и камерный оркестр фонда “Галерея искусств” под руководством Арама Халатяна.
В этом году в фестивале примут участие гости из Франции, Ирана, Германии и России. В частности, 5 мая выступит группа “Юные таланты Армении”, 10 мая – французский скрипач Александр Брусиловский и пианистка Светлана Навасардян, 18 мая – скрипач Николай Мадоян (Германия) и гитарист Акоп Джагацпанян, 25 мая – российский музыкант Глеб Карпушкин (тромбон) выступит с пианистом Айком Меликяном.
Торжественное закрытие фестиваля состоится 31 мая, в нем примут участие российский скрипач Карен Шахгалдян, альтистка Яна Дарян, виолончелист Арам Талалян, пианистка Джульетта Варданян. Фестиваль организован культурным фондом “Галерея искусств”.