Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի մոտեցումները ներքաղաքական գործընթացներին, չեն փոխվել: «Ես գտնում եմ, որ քաղաքական գործընթացները մեր երկրում բնականոն հունով են ընթանոմ, կամ գոնե ամեն ինչ այդ ուղղությամբ է գնում»,-հայտարարել է նախագահը ապրիլի 27-ին Երևանում: Ըստ նրա, կոալիցիոն կուսակցություններn ակտիվացրել են իրենց գործունեությունը ինչպես օրենսդիր, այնպես էլ գործադիր մարմիններում: «Ավելին, տնտեսության առանձին ոլորտներում ակտիվություն է նկատվում, գտնում եմ, որ արդյունքները, ինչպես ցուցանիշների, այնպես էլ հասարակության ընկալման տեսակետից, պարզ կդառնան առաջիկայում»,-ասել է նախագահը:
Բացի այդ, ըստ Սերժ Սարգսյանի, բավականին ակտիվ է աշխատում խորհրդարանը, իսկ ընդդիմադիր «Դաշնակցություն» և «Ժառանգություն» կուսակցություններն ակտիվացրել են իրենց գործունեությունը:
Սերժ Սարգսյանը հավանություն է տալիս նաև այն փաստին, որ ընդդիմության հանրահավաքների ու իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները կարող են աշխատել միմյանց հետ և վերջին շրջանում նման միջոցառումների ժամանակ կոպիտ խախտումներ չեն գրանցվել: «Դա կարող է հնարավորություն ընձեrել, որ Ազատության հրապարակը կրկին դառնա այլակարծության արտահայտման վայր»,-ասել է նա:
Այդ կապակցությամբ նա հիշեցրել է, որ այս տարի Հայաստանը տոնելու է անկախության 20-րդ տարեդարձը, իսկ մայիս ամիսը հաղթանակների ամիս է Հայաստանի համար: «Պառակտումը երբեք ոչ մի լավ բան չի տվել ոչ մի ժողովրդի: Այսօր մենք ունենք ուժեղ իշխանություն, ուժեղ ընդդիմություն, որը թույլ չի տալիս իշխանություններին թուլացնել զգոնությունը, և, համագործակցելով, մենք կարող ենք լուրջ առաջընթացի հասնել երկրում: Եվ այստեղ մենք կրկին պատրաստ ենք առաջին քայլերն անել իրավիճակի լիցքաթափման առումով և ես արդեն առաջարկել եմ արդարադատության նախարարին համապատասխան առաջարկություններ ներկայացնել»,-ասել է նա:

27 Апрель 2011 - 10:33 AMT
Подходы президента Армении Сержа Саргсяна к внутриполитическим процессам, протекающим в республике, не изменились. «Я считаю, что политические процессы в нашей стране протекают в нормальном русле, или хотя бы все идет к этому», – заявил он 27 апреля в Ереване. По его словам, коалиционные партии активизировали свою деятельность как в законодательных, так и исполнительных органах власти. «Более того, в отдельных отраслях экономики наблюдается активность, считаю, что результаты, как с точки зрения показателей, так и общественного восприятия, в ближайшем будущем станут очевидны», – подчеркнул глава государства.
Помимо этого, по мнению Сержа Саргсяна, достаточно активно протекает работа парламента, а оппозиционные партии «Дашнакцутюн» и «Наследие» активизировали свою деятельность. «Считаю, что в парламенте формируется хорошая традиция в контексте того, что обсуждения хоть и бывают нередко грубыми, иногда даже звучат обвинения, тем не менее, эти обсуждения протекают в пределах корректности, что очень важно», – сказал он.
Сержу Саргсяну нравится также и то, что организаторы митингов оппозиции и представители правоохранительных органов могут работать друг с другом, и за последний период в ходе этих мероприятий не было зафиксировано грубых нарушений общественного порядка. «Это может дать возможность, чтобы площадь Свободы снова стала для развития Армении местом высказывания альтернативных мнений», – подчеркнул глава государства.
В связи с этим он напомнил, что в этом году Армения празднует 20-летие со дня независимости республики, а месяц май является для населения Армении месяцем удач и побед. «Раскол никогда не приносил ничего хорошего ни одному народу и ни одной стране, а с помощью озлобленности не удавалось решить ни одну проблему. А зло могут преодолеть только сильные. Сегодня у нас есть сильная власть, сильная оппозиция, которая не позволяет властям ослабить свою бдительность и, сотрудничая, мы можем обеспечить нашей стране серьезный успех. И здесь мы вновь готовы быть первыми, готовы сделать шаги по разряжению обстановки, и я уже предложил министру юстиции подготовить соответствующие предложения», – подчеркнул он.