Հայաստանում առկա քաղաքական իրավիճակը, մասնավորապես իշխանությունների և ՀԱԿ հարաբերությունների դինամիկան, բացառում է 2008-ի մարտի 1-ի դեպքերի կրկնությունը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանը: Միաժամանակ, նա նշել է, որ «ՀԱԿ նախկին քաղաքականությունը փակուղի էր տանում և կարող էր հանգեցնել նոր մարտի 1-ի»: Հակոբյանը նաև ասել է, որ Հայաստանում հիմա կան երեք գլխավոր խնդիրներ, որոնց լուծման համար անհրաժեշտ է ողջ հասարակության միավորումը` ղարաբաղան հակամարտության կարգավորում, հայ-թուրքական հարաբերություններ և երկրում ծանրագույն սոցիալ-տնտեսական իրավիճակ:
Ինչ վերաբերվում է իշխանությունների և ՀԱԿ-ի երկխոսությանը, ապա Հակոբյանը ողջունել է այն, սակայն հավելել, որ համոզված չէ, որ այն օգուտ է տալու պետությանը և հասարակությանը: Նա նաև հիշեցրել է, որ ժամանակին ՀԱԿ-ը կտրուկ հանդես է եկել ընդդիմադիր ուժերի դեմ, որոնք կողմ են եղել իշխանությունների հետ երկխոսությանը, սակայն հիմա այդ երկխոսության կողմնակից է և «սկզբունքային պայքար է մղում իր սկզբունքների հետ»:

28 April 2011 - 10:44 AMT
Vice chairman of Heritage party Ruben Hakobyan said the current political situation in Armenia, specifically, the dynamics of relations between the authorities and Armenian National Congress (ANC), excludes the repetition of March 1, 2008, events in practice.
The previous policy of ANC was leading to a deadlock; it could result in a new “March 1,” Hakobyan told a press conference in Yerevan.
He noted that Armenia now faces three main problems – the Karabakh conflict settlement, Armenian-Turkish normalization and difficult social and economic situation in the country. According to Hakobyan, unification of the entire society is needed to solve them.
As for the dialogue between the authorities and ANC, Hakobyan hailed it, adding he is not sure it will be beneficial for the state and people.
He recalled that in the mean time ANC used to criticize those opposition forces, which stood for dialogue with the authorities, but now it supports the dialogue.