Ապրիլի 29-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում, «Տանգո» փառատոնի շրջանակներում կկայանա արգենտինացի դիրիժոր Ֆակունդո Ագուդինի և բանդոնեոնահար Մարսելո Նիսինմանի համերգը: Համերգին կմասնակցեն նաև Արմեն Բաբախանյանը (դաշամուր) և Շմավոն Գրիգորյանը (ֆագոտ): Ծրագրում կհնչի Շոպենի 1-ին դաշնամուրային կոնցերտը, Պիացոլլայի Oblivion ստեղծագործությունը Նիսինմանի գործիքավորմամբ և մեկնաբանությամբ, Գինաստեռայի «Էստանսիա» բալետից չորս հատվածներ: Համերգի ընթացքում նաև առաջին անգամ կկատարվի Վեբերի Հունգարական անդանտե և ռոնդո ֆագոտի և նվագախմբի համար:
«Սա յուրահատուկ համերգ է լինելու, քանի որ շատ հետաքրքիր մասնակիցներ կան, ովքեր ներկայացնելու են արգենտինյան քաղաքային երաժշտությունը: Այս համերգը նոր պատուհան կբացի և կհանդիսանա կամուրջ Հայաստանի, Արգենտինայի և Շվեյցարիայի միջև», ասաց ներկայումս շվեյցարաբնակ Ագուդինը: «Կադանս» երաժշտական կենտրոնի տնօրեն Նիկա Բաբայանն ասաց, որ «Տանգո» փառատոնի շրջանակներում 2011 թ.-ին նախատեսվում է 8 համերգ Երևանում և Հայաստանի մարզերում` հայ և օտարերկրյա երաժիշտների մասնակցությամբ: Նախատեսվում են նաև վարպետության դասեր նոյեմբեր ամսին:
«Տանգո» փառատոնը մեկնարկել է 2010 թ.-ի հոկտեմբերի 30-ին, որը բացեց Ռիչարդ Գալեանոն: Աշնանը նախատեսված է հրավիրել արգենտինացի կոմպոզիտոր Ուոլտեր Ռիոսին և պարային զույգերի:
Ֆակունդո Ագուդինը Musique des Lumires շվեյցարական համերգաշարի և Opera Obliqua-ի գեղարվեստական ղեկավարն է, ինչպես նաև Բազելի Նոր օպերային նախագծի հիմնադիրն է: Նրա վերջին բեմադրություններն են «Դոն Ժուան», «Ֆիգարոյի ամուսնությունը», «Կախարդական սրինգ» օպերաները: Հայաստանում համերգներով հանդես է եկել 2006, 2007 և 2008 թթ-ին:
Մարսելո Նիսինմանը արգենտինյան տանգոյի առաջատար կոմպոզիտոր է և վերամշակող: Որպես բանդենեոնահար համատեղ ելույթներով հանդես է եկել Ռոբերտո Գոյենչեյի, Լիբերտադ Լամարկեի, Ամելիտա Բալտարի հետ: Նա ստեղծել է տանգոյի ուրույն ոճ, որով ավանդական տարրերը զուգակցել է ատոնալության և ժամանակակից երաժշտական փոխակերպումների հետ:

29 апреля в Академическом театре оперы и балета имени А. Спендиаряна в рамках фестиваля ”Танго” состоится концерт аргентинского дирижера Фагундо Агудина и бандонеониста Марсело Нисинмана. В концерте также примут участие Армен Бабаханян (пианино) и Шмавон Григорян (фагот). В программе прозвучит 1-ый фортепианный концерт Шопена, произведение Oblivion Пьяццоллы в современной интерпретации Нисинмана, четыре отрывка из балета Гинастеры “Эстансия”. В концерте также впервые прозвучит Венгерское анданте Вебера и рондо для фагота и оркестра.
“Это будет интереснейший концерт, ведь в нем участвуют очень интересные личности, которые представят городскую музыку Аргентины. Этот концерт откроет новые горизонты и станет своеобразным мостом между Арменией, Аргентиной и Швейцарией”, – сказал Агудин. Директор музыкального центра “Каданс” Ника Бабаян сказал, что в рамках фестиваля “Танго” запланировано 8 концертов в Ереване и других городах Армении при участии армянских и зарубежных музыкантов. А в ноябре ими будут организованы уроки мастерства.
Фестиваль “Танго” стартовал 30 октября 2010 года и открыл его Ричард Гальяно. Осенью в Ереван приедет Уолтер Риоси в сопровеждении танцевальных пар.
Фагундо Агудин является художественным руководителем швейцарских концертов des Lumires и Obliqua Opera, а также основателем нового оперного проекта Базеля. Его последние постановки – оперы “Женитьба Фигаро”, “Дон Жуан”, “Волшебная флейта”. В Армении он гастролировал в 2006-ом, 2007-ом и 2008-ом годах.
Марсело Нисинман – один из наилучших композиторов аргентинского танго. Как бандеононист совместно выступал с Роберто Гоенче, Либертад Ламарке, Амелитой Балтар. Он создал своеобразный стиль в танго, в котором сплелись традиционные и современные музыкальные элементы.