28 Ապրիլ 2011 - 14:04 AMT
ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը, Ազատության հրապարակում ելույթ ունենալով Հայ Ազգային կոնգրեսի հանրահավաքին, համեմատեց Հայաստանում կյանքի որակը արաբական երկրներում տիրող վիճակի հետ:
Նախկին վարչապետի խոսքով, Լիբիայում մարդիկ 5 անգամ ավելի լավ են ապրում, քան Հայաստանում, Թունիսում` 4 անգամ, Եգիպտոսում` մեկ ու կես անգամ: «Պատկերացրեք մեր ազգի համբերությունը»,- նշել է Հրանտ Բագրատյանը:
Նրա խոսքով, ՀԱԿ-ը վերջերս այցելել է Հայաստանի մարզեր, որտեղ, ըստ նրա, տիրում է ծայրահեղ իրավիճակ: Բագրատյանը քննադատել է Հողային օրենսգիրքը` նշելով, որ այն թույլ է տալիս չինովնիկներին ու օլիգարխներին հողեր գնել, մինչդեռ գյուղացին ապրուստի միջոց չունի:

Member of the Armenian National Congress (ANC) Hrant Bagratyan said that living conditions in Libya, where a revolution took place, had been five times better compared to Armenia.
“Imagine our people’s patience,” Bagratyan told the April 28 ANC rally in Yerevan. He noted that ANC representatives visited Armenian villages, which currently face a catastrophic situation.
According to Bagratyan, 60% of lands in Shamshadin region are not cultivated. He noted that the amendments to the Land Code in 2004 during Robert Kocharian’s tenure have caused all the problems. They provided officials and oligarchs with the opportunity to buy land plots in villages and administer large farms, while small farms cannot compete with them, concluded Bagratyan.