Հայ Ազգային Կոնգրեսը երկիշխանության միջոցով երկրում գործող բացարձակ իշխանությունը կվերածի ժողովրդավարականի: Հակառակ դեպքում հեղափոխությունը Հայաստանում անխուսափելի է: Ելույթ ունենալով Ազատության հրապարակում` ասել է “Հանրապետություն” կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանում անարյուն իշխանափոխությունն անխուսափելի է: Արամ Սարգսյանը հիշեցրել է իր եղբոր, ՀՀ վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի խոսքերը, ասելով. “Կան հարցեր, որոնք կարող ենք լուծել միայն ազգովի, հակառակ դեպքում մենք կկորցնենք Հայաստանը”:
“Հանրապետություն” կուսակցության ղեկավարը նշել է, որ հաջողության հնարավոր կլինի հասնել միայն համախմբվածության միջոցով: Սարգսյանի խոսքով, ներկայիս ղեկավարությունը հասկանում է, որ արյամբ չի կարող պահել իշխանությունը:

Leader of Republic party Aram Sargsyan said that the Armenian National Congress (ANC) will transfer the current absolute power into a democratic one with the assistance of dual power; otherwise a revolution will be inevitable in Armenia.
“A bloodless regime change is inevitable,” Sargsyan told the April 28 opposition rally.
He recalled the words of his brother, Armenia’s slain prime minister Vazgen Sargsyan: “There are matters that can be solved only publicly, otherwise we can lose Armenia.”
Aram Sargsyan added that the current authorities, in contrast to previous ones, conceive that they cannot remain in office through bloodshed.