28 Ապրիլ 2011 - 15:01 AMT
Ելույթ ունենալով Ազատության հրապարակում` ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ասաց, որ ընդդիմության ներկայացրած 3 պահանջներից, որոնց իրականացումը անհրաժեշտ էր իշխանությունների հետ երկխոսություն սկսելու համար, իրականցվել են երկուսը` հանրահավաքներ անցկացնել Ազատության հրապարակում և երկրի ղեկավարության կողմից հայտարարված պատրաստակամությունը` ամբողջությամբ հետաքննել 2008 թվականի մարտի 1-2-ի իրադարձությունները:
Տեր-Պետրոսյանի խոսքով, ՀԱԿ-ի երրորդ պահանջը` անազատության մեջ գնտվող ընդդիմության համակիրների ազատ արձակումը, դեռ չի իրականցվել, սակայն, ինչպես նշեց ՀԱԿ առաջնորդը, ՀՀ նախագահի վերջին հայտարարությունից կարելի է եզրակացնել, որ մայիսի 28-ին նրանք ազատ կարձակվեն:
Տեր-Պետրոսյանն ասաց, որ իշխանության հետ երկխոսություն սկսելու հնարավորությունը կորսված չէ: Երկխոսության դուռը, ըստ նրա, դեռ կիսաբաց է:

28 April 2011 - 15:01 AMT
Leader of the Armenian National Congress, Armenia’s first president Levon Ter-Petrossian said that the Armenian authorities fulfilled 2 out of 3 demands made during the April 8 opposition rally for continuation of a dialogue.
First, the authorities allowed holding a rally in Liberty Square, as well as declared intention to reveal the March 1, 2008, events, Ter-Petrossian told the April 28 opposition rally.
As for the third demand – release of people imprisoned for their political views, Ter-Petrossian said it has not been met “formally and temporarily.”
However, according to him, the April 27 statement of Armenian President Serzh Sargsyan indicates that they will be released by May 28, Armenia’s First Republic Day.
Ter-Petrossian expressed hope that Editor-in-Chief of Haykakan Zhamanak paper Nikol Pashinyan and Sasun Mikaelyan will have the opportunity to address the next opposition rally scheduled for May 31.
“The opportunity for a dialogue is not exhausted, the door is half open,” concluded Ter-Petrossian.
The ANC April 28 rally has finished in Liberty Square. It was followed by a procession through Yerevan streets.