28 Ապրիլ 2011 - 16:11 AMT
2008 թվականի մարտի 1-2-ի դեպքերից հետո 3 տարվա ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանի իշխանություններն արմատական ընդդիմությանը թույլ տվեցին հանրահավաք անցկացնել Ազատության հրապարակում: Ընդհանուր առմամբ հանրահավաքին 6 հազար մարդ էր մասնակցում` ավելի քիչ, քան ընդդիմության նախորդ հանրահավաքներին: Այս անգամ ընդդիմադիրների և ոստիկանների միջև ընդհարումների մասին չհաղորդվեց: Օրվա ընթացքում բազմիցս լուրեր էին հայտնվում այն մասին, որ ակցիայի մասնակիցները երթով շարժվելու են դեպի Հայաստանի նախագահի նստավայրը: Սակայն արդյունքում երթը, որը, այնուամենայնիվ, կայացավ, ընթացավ բոլորովին այլ ճանապարհով` Թումանյան փողոց – Մաշտոցի պողոտա – Ամիրյան փողոց – Հանրապետության Հրապարակ – Ազատության հրապարակ:
ՀԱԿ-ի հանրահավաքը մեկնարկեց երևանյան ժամանակով 18:00-ին: Այն ողջույնի խոսքով բացեց Հայոց Համազգային շարժման վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը, որը շնորհավորեց ընդդիմության համակիրներին Ազատության հրապարակն «ազատագրելու» կապակցությամբ: Մանուկյանը հայտնեց, որ այսօր Հայաստանում ընդդիմությունը` ՀԱԿ-ը թելադրում է քաղաքական օրակարգը, և իշխանությունները ստիպված են հաշվի նստել «նրա կամքի» հետ:
ՀԱԿ-ի համակարգող Լևոն Զուրաբյանն իր հերթին հայտնեց, որ Հայաստանում «թավշյա հեղափոխություն» է սկսվել: Նրա խոսքով, հիմա ՀՀ իշխանությունները փորձում են ժողովրդին մոլորեցնել` հայտարարելով, թե Կոնգրեսը չի ցանկանում իշխանափոխություն: «ՀԱԿ-ի ծրագրերը նույնն են մնացել: Մենք պահանջում ենք արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ», – նշել է Զուրաբյանը:
Ելույթ ունենալով հանրահավաքի ժամանակ` ՀԱԿ-ի առաջնորդ, Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտնել է, որ ՀԱԿ-ի ներկայացրած 3 պահանջներից, որոնց իրականացումը անհրաժեշտ էր իշխանությունների հետ երկխոսություն սկսելու համար, իրականացվել են երկուսը` հանրահավաքներ անցկացնել Ազատության հրապարակում և երկրի ղեկավարության կողմից հայտարարված պատրաստակամությունը` ամբողջությամբ հետաքննել 2008 թվականի մարտի 1-2-ի իրադարձությունները: Նա հույս է հայտնել նաև, որ ՀԱԿ-ի երրորդ պահանջը` անազատության մեջ գտնվող ընդդիմության համակիրների ազատ արձակումը, դեռ չի իրականացվել, սակայն, ինչպես նշեց ՀԱԿ-ի առաջնորդը, ՀՀ նախագահի վերջին հայտարարությունից կարելի է եզրակացնել, որ մայիսի 28-ին` Առաջին Հանրապետության հռչակման օրը, նրանք ազատ կարձակվեն: Նա նաև ներողություն է խնդրել այդ մարդկանցից այն բանի համար, որ իրենց չհաջողվեց արագ ազատ արձակել նրանց, սակայն հույս հայտնեց, որ մայիսի 31-ին կայանալիք ՀԱԿ-ի հանրահավաքի ժամանակ «Հայկական ժամանակ» թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանն ու Սասուն Միքայելյանը կկարողանան հանդես գալ երախտագիտության խոսքով:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նշել է նաև, որ միջազգային հանրությունը վերջին օրերին երեք հարված է հասցրել Հայաստանին. «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագիրը դադարեցրեց Հայաստանի ֆինանսավորումը, ԱՄՆ Պետքարտուղարությունն իր «Մարդու իրավունքների» վերաբերյալ 2010 թվականի զեկույցում Հայաստանը ներկայացրեց որպես տոտալիտար պետություն, իսկ ԵԽԽՎ-ից Հայաստանի վերաբերյալ համազեկուցողները Մոնիթորինգային հանձնաժողովի քննարկումներից հետո հանդես եկան հայտարարությամբ, որում որպես երկրի ներքին քաղաքական ճգնաժամի պատճառ մատնանշեցին 2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերի չբացահայտված լինելը: «Ինչո՞ւ պետք է Հայաստանի հետ նման տոնով խոսեն և առանց քաշվելու միջամտեն երկրի ներքին գործերին: Ինչո՞ւ պետք է երկրորդ կարգի պաշտոնյաները մեզ ժողովրդավարության դասեր տան: Հանուն ինչի՞ պետք է մեր երկիրը նման խայտառակության ենթարկվի»,- նշել է Տեր-Պետրոսյանը:
Ընդ որում, ինչպես և սպասելի էր, Տեր-Պետրոսյանն ընդգծել է, որ իշխանությունների հետ երկխոսության հնարավորությունը չի կարելի սպառված համարել, և իշխանությունների հետ երկխոսության համար դուռը «կիսաբաց» է մնում:
20:00-ին ընդդիմության հանրահավաքն ավարտվեց, մասնակիցները երթով շարժվեցին Երևանի կենտրոնական փողոցներով:
Երևանի կենտրոնական փողոցներով ընթացած երթից հետո ցուցարարները վերադարձան Ազատության Հրապարակ և պահանջեցին բողոքի ակցիան շարունակել նստացույցով: Սակայն ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդներին հաջողվեց մարդկանց համոզել վերադառնալ տուն` կոչ անելով կրկին հավաքվել մայիսի 31-ին: Շատերը լքելով հրապարակը` ի լուր ամենքի հայտարարեցին, որ այլևս չեն գալու ընդդիմության հանրահավաքներին:

The Armenian authorities for the first time allowed the radical opposition to hold its rally in Liberty Square of Yerevan after the March 1-2, 2008, events.
The number of rally participants reached 6,000 that is less compared to previous opposition rallies. No clashes among opposition supporters and policemen were reported. Rumors were circulating on opposition’s intention to march towards the presidential residence after the rally completion. However, eventually the procession was organized through another route – Tuamanyan St. – Mashtots Ave. – Amiryan St. – Republican Square – Liberty Square.
The rally was launched at 06:00pm local time by Chairman of the Armenian National Movement Aram Manukyan who congratulated the rally participants on “liberation” of the square. “Today, the Armenian opposition – Armenian National Congress (ANC) – dictates the political agenda, while the authorities have to consider our will,” Manukyan said.
Coordinator of the Armenian National Congress (ANC) Levon Zurabyan said that a “velvet revolution” has started in Armenia. He noted that the Armenian authorities try to mislead the people, saying that the congress does not aspire towards the change of power. “ANC programs remain unchanged – we demand organization of pre-term parliamentary and presidential elections,” noted Zurabyan.
Leader of the Armenian National Congress, Armenia’s first president Levon Ter-Petrossian told the rally that the Armenian authorities fulfilled 2 out of 3 demands made during the April 8 opposition rally for continuation of a dialogue. The authorities allowed holding a rally in Liberty Square, as well as declared intention to reveal the March 1, 2008, events, noted Ter-Petrossian.
As for the third demand – release of people imprisoned for their political views, Ter-Petrossian said, hopefully, it will be met soon.
According to him, the April 27 statement of Armenian President Serzh Sargsyan indicates that they will be released by May 28, Armenia’s First Republic Day.
Ter-Petrossian expressed hope that Editor-in-Chief of Haykakan Zhamanak paper Nikol Pashinyan and Sasun Mikaelyan will have the opportunity to address the next opposition rally scheduled for May 31.
Ter-Petrossian noted that the international community stroke three blows at Armenia recently. First, the Millennium Challenge Corporation has suspended Armenia’s financing. Second, the U.S. Department of State presented Armenia as a totalitarian state in its report on human rights. And third, PACE Co-Rapporteurs made a statement after discussions of the Monitoring Commission, in which they described non-revelation of the March 1, 2008, events as a domestic political crisis.
Ter-Petrossian went on saying: “Why should they speak in such tones with Armenia and brusquely interfere in the country’s domestic affairs? Why should second-rank officials give us lessons of democracy? What for our country should be reproached this way?”
At the same time, expectedly, Ter-Petrossian noted that the opportunity for a dialogue with the authorities is not exhausted, the door is half open.
The ANC April 28 rally finished in Liberty Square at around 08:00pm. It was followed by a procession through Yerevan streets.
After a procession through Yerevan streets, opposition supporters returned to Liberty Square, demanding continuation of the protest action with a sit strike.
However, leaders of the opposition Armenian National Congress managed to persuade people to leave the square, urging them to gather again on May 31.
Leaving Liberty Square, many rally participants stated they will never join an opposition rally in future.