28 Ապրիլ 2011 - 16:11 AMT
2008 թվականի մարտի 1-2-ի դեպքերից հետո 3 տարվա ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանի իշխանություններն արմատական ընդդիմությանը թույլ տվեցին հանրահավաք անցկացնել Ազատության հրապարակում: Ընդհանուր առմամբ հանրահավաքին 6 հազար մարդ էր մասնակցում` ավելի քիչ, քան ընդդիմության նախորդ հանրահավաքներին: Այս անգամ ընդդիմադիրների և ոստիկանների միջև ընդհարումների մասին չհաղորդվեց: Օրվա ընթացքում բազմիցս լուրեր էին հայտնվում այն մասին, որ ակցիայի մասնակիցները երթով շարժվելու են դեպի Հայաստանի նախագահի նստավայրը: Սակայն արդյունքում երթը, որը, այնուամենայնիվ, կայացավ, ընթացավ բոլորովին այլ ճանապարհով` Թումանյան փողոց – Մաշտոցի պողոտա – Ամիրյան փողոց – Հանրապետության Հրապարակ – Ազատության հրապարակ:
ՀԱԿ-ի հանրահավաքը մեկնարկեց երևանյան ժամանակով 18:00-ին: Այն ողջույնի խոսքով բացեց Հայոց Համազգային շարժման վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը, որը շնորհավորեց ընդդիմության համակիրներին Ազատության հրապարակն «ազատագրելու» կապակցությամբ: Մանուկյանը հայտնեց, որ այսօր Հայաստանում ընդդիմությունը` ՀԱԿ-ը թելադրում է քաղաքական օրակարգը, և իշխանությունները ստիպված են հաշվի նստել «նրա կամքի» հետ:
ՀԱԿ-ի համակարգող Լևոն Զուրաբյանն իր հերթին հայտնեց, որ Հայաստանում «թավշյա հեղափոխություն» է սկսվել: Նրա խոսքով, հիմա ՀՀ իշխանությունները փորձում են ժողովրդին մոլորեցնել` հայտարարելով, թե Կոնգրեսը չի ցանկանում իշխանափոխություն: «ՀԱԿ-ի ծրագրերը նույնն են մնացել: Մենք պահանջում ենք արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ», – նշել է Զուրաբյանը:
Ելույթ ունենալով հանրահավաքի ժամանակ` ՀԱԿ-ի առաջնորդ, Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտնել է, որ ՀԱԿ-ի ներկայացրած 3 պահանջներից, որոնց իրականացումը անհրաժեշտ էր իշխանությունների հետ երկխոսություն սկսելու համար, իրականացվել են երկուսը` հանրահավաքներ անցկացնել Ազատության հրապարակում և երկրի ղեկավարության կողմից հայտարարված պատրաստակամությունը` ամբողջությամբ հետաքննել 2008 թվականի մարտի 1-2-ի իրադարձությունները: Նա հույս է հայտնել նաև, որ ՀԱԿ-ի երրորդ պահանջը` անազատության մեջ գտնվող ընդդիմության համակիրների ազատ արձակումը, դեռ չի իրականացվել, սակայն, ինչպես նշեց ՀԱԿ-ի առաջնորդը, ՀՀ նախագահի վերջին հայտարարությունից կարելի է եզրակացնել, որ մայիսի 28-ին` Առաջին Հանրապետության հռչակման օրը, նրանք ազատ կարձակվեն: Նա նաև ներողություն է խնդրել այդ մարդկանցից այն բանի համար, որ իրենց չհաջողվեց արագ ազատ արձակել նրանց, սակայն հույս հայտնեց, որ մայիսի 31-ին կայանալիք ՀԱԿ-ի հանրահավաքի ժամանակ «Հայկական ժամանակ» թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանն ու Սասուն Միքայելյանը կկարողանան հանդես գալ երախտագիտության խոսքով:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նշել է նաև, որ միջազգային հանրությունը վերջին օրերին երեք հարված է հասցրել Հայաստանին. «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագիրը դադարեցրեց Հայաստանի ֆինանսավորումը, ԱՄՆ Պետքարտուղարությունն իր «Մարդու իրավունքների» վերաբերյալ 2010 թվականի զեկույցում Հայաստանը ներկայացրեց որպես տոտալիտար պետություն, իսկ ԵԽԽՎ-ից Հայաստանի վերաբերյալ համազեկուցողները Մոնիթորինգային հանձնաժողովի քննարկումներից հետո հանդես եկան հայտարարությամբ, որում որպես երկրի ներքին քաղաքական ճգնաժամի պատճառ մատնանշեցին 2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերի չբացահայտված լինելը: «Ինչո՞ւ պետք է Հայաստանի հետ նման տոնով խոսեն և առանց քաշվելու միջամտեն երկրի ներքին գործերին: Ինչո՞ւ պետք է երկրորդ կարգի պաշտոնյաները մեզ ժողովրդավարության դասեր տան: Հանուն ինչի՞ պետք է մեր երկիրը նման խայտառակության ենթարկվի»,- նշել է Տեր-Պետրոսյանը:
Ընդ որում, ինչպես և սպասելի էր, Տեր-Պետրոսյանն ընդգծել է, որ իշխանությունների հետ երկխոսության հնարավորությունը չի կարելի սպառված համարել, և իշխանությունների հետ երկխոսության համար դուռը «կիսաբաց» է մնում:
20:00-ին ընդդիմության հանրահավաքն ավարտվեց, մասնակիցները երթով շարժվեցին Երևանի կենտրոնական փողոցներով:
Երևանի կենտրոնական փողոցներով ընթացած երթից հետո ցուցարարները վերադարձան Ազատության Հրապարակ և պահանջեցին բողոքի ակցիան շարունակել նստացույցով: Սակայն ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդներին հաջողվեց մարդկանց համոզել վերադառնալ տուն` կոչ անելով կրկին հավաքվել մայիսի 31-ին: Շատերը լքելով հրապարակը` ի լուր ամենքի հայտարարեցին, որ այլևս չեն գալու ընդդիմության հանրահավաքներին:

Впервые за три года с момента трагических событий 1-2 марта 2008 года в Ереване власти Армении разрешили радикальной оппозиции провести митинг на площади Свободы. В целом в митинге приняло участие 6 тысяч человек, меньше, чем на прошлых митингах оппозиции. На этот раз сообщений о потасовках между оппозиционерами и полицейскими не поступало. В течение дня неоднократно возникали слухи о том, что участники акции пройдут шествием к резиденции президента Армении. Однако, в итоге шествие, которое все же состоялось, прошло совсем другим маршрутом: улица Туманяна-проспект Маштоца-улица Амиряна-Площадь Республики-Площадь Свободы. Митинг АНК начался в 18:00 по ереванскому времени. Его открыл председатель правления Армянского Общенационального Движения Арам Манукян, который поздравил собравшихся с «освобождением» площади Свободы. Манукян заявил, что сегодня в Армении оппозиция, АНК диктует политическую повестку, и власти вынуждены считаться с “его волей”.
В свою очередь, координатор АНК Левон Зурабян заявил, что в Армении началась «бархатная революция». Зурабян также сказал, что власти Армении сейчас пытаются ввести в заблуждение народ, говоря о том, что Конгресс уже не хочет смены власти. “Программы АНК остались те же: мы требуем проведения внеочередных президентских и парламентских выборов”, – подчеркнул координатор АНК.
Выступая на митинге, лидер АНК, первый президент Армении Левон Тер-Петросян заявил, что 2 из 3 требований АНК уже выполнены: власти разрешили провести акцию протеста на площади Свободы, а также заявили о намерении раскрыть события 1 марта. Он также выразил надежду, что третье требование – освобождение “политических заключенных” также будет выполнено в ближайшее время. По мнению Тер-Петросяна из вчерашней речи президента РА Сержа Саргяна можно сделать вывод, что людей, находящихся в заключении за политические взгляды, освободят к 28 мая, Дню Первой Республики. Он также попросил прощения у этих людей, за то, что их не удалось освободить быстро, однако выразил надежду, что на митинге АНК, который пройдет 31 мая, редактор газеты «Айкакан Жаманак» Никол Пашинян и Сасун Микаелян смогут выступить со словами благодарности.
Левон Тер-Петросян также отметил, что международное сообщество в последние дни нанесло три удара Армении: программа “Вызовы тысячелетия” прекратила финансирование Армении, Госдепартамент США в своем докладе “По правам человека” за 2010 год представил Армению тоталитарным государством, содокладчики ПАСЕ по Армении после обсуждений Мониторинговой комиссии выступили с заявлением, в котором в качестве внутриполитического кризиса страны указали нераскрытие событий 1 марта 2008 года. “Почему с Арменией должны говорить в таком тоне и бесцеремонно вмешиваться во внутренние дела страны. Почему второразрядные чиновники должны давать нам уроки демократии. Во имя чего наша страна должна подвергаться такому позору”, – отметил Тер-Петросян.
При этом, как и следовало ожидать, Тер-Петросян подчеркнул, что возможность диалога с властями нельзя считать исчерпанной, и дверь для диалога с властями остается “приоткрытой”.
К 20:00 митинг оппозиции завершился, его участники прошли шествием по центральным улицам Еревана.
Однако после шествия по центральным улицам Еревана митингующие вернулись на Площадь Республики и потребовали продолжить акцию протеста сидячей забастовкой. Однако лидерам оппозиционного Армянского национального конгресса удалось убедить людей разойтись по домам, призвав их вновь собраться 31 мая. Многие, покидая площадь во всеуслышание заявили, что больше на митинги оппозиции не придут.