29 Ապրիլ 2011 - 07:00 AMT
Ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության գծով եվրահանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն, որն այցով գտնվում է Երևանում, մտահոգություն է հայտնել երեկ ադրբեջանա-ղարաբաղյան շփման գծում տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ, որի արդյունքում հայ զինվոր է զոհվել:
Ինչպես Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել Ֆյուլեն, եվրոպական հարևանությունը տարածաշրջանի երկրների հետ չի կարող կայուն ու անվտանգ լինել, եթե Հարավային Կովկասի ձգձգվող հակամարտությունները տարածաշրջանում չկարգավորվեն խաղաղ ճանապարհով, միջազգային իրավունքների նորմերի հիման վրա: «Մենք աջակցում ենք ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերին ու հակամարտության հանգուցալուծմանը 3 հիմնական սկզբունքների հիման վրա՝ ուժի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն և ժողովրդների ինքնորոշման իրավունք»,-ասել է եվրահանձնակատարը:
Ապրիլի 28-ին` ժամը 16:15-ի սահմանում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավարևելյան (Մարտունու) պաշտպանական ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից մեկում հակառակորդի կողմից արձակված գնդակից գլխուղեղի շրջանում հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի ժամկետային զինծառայող, 1992թ. ծնված Վազգեն Բախշյանը: Դեպքից անմիջապես հետո զինվորական հոսպիտալ տեղափոխվելու ճանապարհին վիրավորը մահացել է: Միջադեպի հետ կապված մանրամասները ճշտվում են, հաղորդում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի լրատվության և քարոզչության բաժինը:

Еврокомиссар по расширению и политике соседства Штефан Фюле, который находится с визитом в Ереване, выразил обеспокоенность в связи с вчерашним инцидентом на линии карабахско-азербайджанского соприкосновения, в результате которого погиб армянский военнослужащий.
28 апреля, примерно в 16:15 по местному времени, на юго-восточном мартунинском направлении линии соприкосновения Армии обороны Арцаха и ВС Азербайджана в результате обстрела азербайджанской стороной карабахских позиции пулевое ранение в голову получил военнослужащий-срочник Армии обороны НКР Вазген Бахшян, 1992 года рождения. По дороге в военный госпиталь Бахшян скончался.
Как на совместной с главой МИД Армении пресс-конференции заявил еврокомиссар Фюле, европейское соседство со странами региона не может быть безопасным, если затяжные конфликты на Южном Кавказе не будут урегулированы мирным путем, на основе норм международного права. «Мы содействуем усилиям сопредседателей Минской Группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта, и разрешению конфликта на основе 3 основных принципов – неприменения силы, территориальной целостности и права народов на самоопределение»,- сказал еврокомиссар.