29 Ապրիլ 2011 - 07:20 AMT
Զինվորների սպանությունները և սահմանին սադրանքները չեն նպաստում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խաղաղ բանակցություններին: Այդ մասին Երևանում ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության գծով եվրահանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը: Նա ցավակցություն է հայտնել սպանված հայ զինծառայողի ընտանիքին և հարազատներին: ԱԳ նախարարը հիշեցրել է Սոչիում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպման ժամանակ ընդունած որոշման մասին, որտեղ կողմերը համաձայնություն են հայտնել վիճելի հարցերը լուծել խաղաղ միջոցներով և միջադեպերի հետաքննություն անցկացնել զորքերի շփման գծում կողմերի մասնակցությամբ` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո և ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչի աջակցությամբ:
Ապրիլի 28-ին` ժամը 16:15-ի սահմանում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավարևելյան (Մարտունու) պաշտպանական ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից մեկում հակառակորդի կողմից արձակված գնդակից գլխուղեղի շրջանում հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի ժամկետային զինծառայող, 1992թ. ծնված Վազգեն Բախշյանը: Դեպքից անմիջապես հետո զինվորական հոսպիտալ տեղափոխվելու ճանապարհին վիրավորը մահացել է: Միջադեպի հետ կապված մանրամասները ճշտվում են, հաղորդում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի լրատվության և քարոզչության բաժինը:

29 Апрель 2011 - 07:20 AMT
Убийства солдат и провокации на границе не способствуют мирным переговорам по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом на совместной с еврокомиссаром по расширению и политики соседства Штефаном Фюле пресс-конференции в Ереване заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
28 апреля, примерно в 16:15 по местному времени, на юго-восточном мартунинском направлении линии соприкосновения Армии обороны Арцаха и ВС Азербайджана в результате обстрела азербайджанской стороной карабахских позиции пулевое ранение в голову получил военнослужащий-срочник Армии обороны НКР Вазген Бахшян, 1992 года рождения. По дороге в военный госпиталь Бахшян скончался.
Глава МИД Армении выразил глубокие соболезнования семье и родным убитого армянского военнослужащего. Эдвард Налбандян напомнил о решении, принятом в ходе трехсторонней встречи президентов Армении, Азербайджана и России в Сочи, где стороны выразили согласие стремиться решать все спорные вопросы мирными средствами и проводить расследование инцидентов вдоль линии соприкосновения с участием сторон под эгидой сопредседателей Минской Группы ОБСЕ и при содействии специального представителя действующего председателя ОБСЕ.
«Это решение важный инструмент для расследования подробностей инцидентов на линии соприкосновения»,- сказал Эдвард Налбандян.