Մայիսին Երևան կժամանեն Եվրախորհրդարանի նախագահ Եժի Բուզեկը և ԵՄ արտաքին քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ընդլայնման ու հարևանության քաղաքականության գծով եվրահանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն:
«Իմ այցը լավ հնարավորություն է տալիս ոչ միայն գնահատել կատարված աշխատանքը, այլ նաև մտածել, թե ինչ բարեփոխումներ են հարկավոր ազատո ու արդար խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու համար, որոնք կհամապատասխանեն եվրոպական չափանիշներին»,-ասել է Ֆյուլեն:
Ինչպես ասել է եվրահանձնակատարը, շուտով ԵՄ-ն ու Հայաստանը հռչակագիր կստորագրեն, որով հայկական կողմը բարեփոխումները շարունակելու պատրաստակամություն կստանձնի, իսկ ԵՄ-ն կպարտավորվի աջակցել այդ գործընթացին: Ըստ Ֆյուլեի, հռչակագիրը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա Հայաստանում ժողովրդավարության, ազատությունների ու մարդու իրավունքների ամրապնդման համար:

В мае в Ереване прибудет председатель Европейского парламента Ежи Бузек и верховный представитель ЕС по внешней политике Кэтрин Эштон. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил еврокомиссар по вопросам расширения и политики соседства Штефан Фюле .
“Мой визит предоставляет хорошую возможность не только оценить проделанную работу, но и задуматься над теми реформами, реализация которых необходима для проведения свободных, справедливых парламентских выборов, в соответствии с европейскими стандартами”, – сказал Штефан Фюле.
Как заявил еврокомиссар, в скором будущем ЕС и Армения подпишут декларацию, в которой армянская сторона выразит готовность продолжить реформы, а ЕС – продолжать оказывать содействие в этом процессе. По словам Фюле, декларация станет дополнительным стимулом для укрепления демократии, свобод и прав человека в Армении.