Երևանը 2012 թ. գրքի մայրաքաղաք հռչակելու առթիվ, մայրաքաղաքի տարբեր անկյուններում և մարզերի բոլոր քաղաքներում կտեղադրվեն գրքի կրպակներ: Ինչպես հայտնեց ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, նախագիծը արդեն մշակվում է Երևանի քաղաքապետարանում: Ըստ նախարարի, սա լավագույն լուծումն է 2012 թ-ին Երևանում գրքի պրոպագանդման հարցում, կվերանա նաև գրախանութների կենտրոնացումը:
Նախարարը նաև նշեց, որ 2008 թ-ից հետո, Հայաստանում գիրք գնողների քանակը աճել է 30-40 տոկոսով: «Գրքի գինն, իմ կարծիքով, խոչընդոտ չէ գնողի համար: Գրքի վաճառքի ծավալներն ավելի շուտ պայմանավորված են բովանդակությամբ», ավելացրել է նախարարը:

В честь провозглашения Еревана Столицей книги 2012 года в разных уголках столицы и во всех городах районов Армении будут размещены книжные киоски. Как сообщила министр культуры РА Асмик Погосян, план уже рассматривается в мэрии Еревана. По словам министра, это наилучшее решение для пропаганды книги в Ереване в 2012 году, да и централизация книжных магазинов будет немного ослаблена.
Министр также отметила, что после 2008 года в Армении число покупателей книг возросло на 30-40 процентов. “По-моему, высокие цены не являются препятствием для покупателей. Объемы продаж книг больше зависят от содержания самих книг”, – добавила министр.