29 Ապրիլ 2011 - 11:37 AMT
Եվրամիությունը վճռական է ազատ առևտրի գոտու ստեղծման շուրջ Հայաստանի հետ բանակցելու հարցում, երբ հանրապետությունը պատրաստ կլինի դրան: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ընդլայնման ու հարևանության քաղաքականության գծով եվրահանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն:
«Բանակցությունների մեկնարկը մեր հարաբերությունների այդ բաղադրիչի շուրջ կարևոր քայլ կհանդիսանա Եվրոպայի հետ Հայաստանի մերձեցման ճանապարհին, կնպաստի ներդրումների ավելացմանը հայկական շուկայում»-ասել է Ֆյուլեն՝ հավելելով, որ այդ ուղղությամբ դեռ մեծ աշխատանք պետք է կատարվի:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ու ԵՄ-ի միջև մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի պարզեցմանը, եվրահանձնակատարը հույս է հայտնել, որ բանակցություններն այդ հարցի շուրջ կավարտվեն ընթացիկ տարում:

Евросоюз намерен начать с Арменией переговоры для заключения соглашения о создании зоны свободной торговли, когда республика будет готова к этому. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил еврокомиссар по вопросам расширения и политики соседства Штефан Фюле.
«Начало переговоров вокруг этой составляющей наших отношений станет важным шагом сближения Армении с Европой, с европейским рынком, увеличит объемы инвестиций в армянской рынок»,- сказал Фюле, добавив, что в этом направлении предстоит еще большая работа.
Что касается вопроса упрощения визового режима между ЕС и Арменией, еврокомиссар по вопросам расширения и политики соседства выразил надежду, что переговоры вокруг этого вопроса завершатся в течение текущего года.