Ժնևի Գրքի և մամուլի միջազգային տոնավաճառի բացմանը կմասնակցի աշխարհահռչակ շանսոնյե, Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպան Շառլ Ազնավուրը: Ինչպես Երևանում լրագրողներին հայտնեց ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, ցուցահանդեսը բացվելու է ապրիլի 29-ին, որի բացմանը ներկա է գտնվելու Ժնևի քաղաքապետ Սանդրին Սալերնոն: Հայաստանը այս տարի ցուցահանդեսին մասնակցելու է հատուկ հյուրի կարգավիճակով:
1000 քմ տարածքում ներկայացվելու է ալբոմային, թարգմանական, հանրագիտարանային գրականություն, մամուլ և այլ բնույթի նյութեր, ինչպես նաև «Հայ հնատիպ գիրք», «Հայաստանի 12 մայրաքաղաքները ցուցահանդեսները և նկարիչ Նարեկ Ավետիսյանի «Սիմուլակրում» շարքը: Ցուցահանդեսի շրջանակներում տեղի կունենա 25 շնորհանդես և 8 թեմատիկ կլոր սեղան: Ծրագիրն իրականացվում է «Թոփալյան» հիմնադրամի և Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանության աջակցությամբ:

29 Апрель 2011 - 12:15 AMT
В открытии Международной ярмарки книги и прессы в Женеве будет участвовать всемирно известный шансонье, посол Армении в Швейцарии Шарль Азнавур.
Как сообщила журналистам в Ереване министр культуры Асмик Погосян, выставка откроется 29 апреля, на открытии будет присутствовать мэр Женевы Сандрин Салерно. Армения в этом году в ярмарке будет принимать участие в качестве особого гостя.
На территории площадью 1000 кв. м будут представлены альбомная, переводческая, энциклопедическая, литература, пресса и другие материалы, а также выставки “Армянская старая книга”, “12 столиц Армении”. В рамках ярмарки состоятся 25 презентаций и 8 тематических круглых столов. Программа реализуется при содействии фонда “Топалян” и посольства Швейцарии в Армении.