30 Ապրիլ 2011 - 06:23 AMT
Հարություն Խաչատրյանի «Պոետի վերադարձը» ֆիլմը լավագույնն է ճանաչվել Քիշի (Իրան) առաջին միջազգային կինոփառատոնի «լավագույն վավերագրական ֆիլմ» անվանակարգում: Ինչպես տեղեկացնում է Tehran Times-ը, փառատոնին ներկայացված էր 29 արտասահմանյան ֆիլմ Հայաստանից, Վրաստանից, Ադրբեջանից, Հնդկաստանից, Թուրքիայից, Ռուսաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Կանադայից, Հարավային Կորեայից, Ճապոնիայից, Ֆրանսիայից և էլի մի քանի երկրներից: Լավագույն խաղարկային ֆիլմ է ճանաչվել իրանցի ռեժիսոր Մոհամմադ Բոզոռգնիայի «Ծովային մետաքսե ճանապարհ» ֆիլմը:
Քիշի առաջին միջազգային կինոփառատոնը Իրանում անց է կացվել ապրիլի 24-28-ը: Ազատ առևտրի գոտում կազմակերպվող փառատոնը նպատակ ունի վերականգնելու իրանական կինոյի և փառատոնների վարկն աշխարհում: Այդ նպատակով հրավիրվել են վերջին 5 տարիներին նկարահանված լավագույն ֆիլմերը, այդ թվում` Հարություն Խաչատրյանի երկու ֆիլմերը` «Սահմանը» և «Պոետի վերադարձը»` համապատասխանաբար խաղարկային և վավերագրական անվանակարգերում:
Քիշի փառատոնի հիմնադիրները նշում են, որ փառատոնի առանցքում են տարածաշրջանում առկա կրոնական ու մշակութային փոխհարաբերությունները, Իրանի ու տարածաշրջանի ժողովրդների դերը համաշխարհային պատմության ու ներկայիս քաղաքական զարգացումների մեջ, իսլամական Իրանի խնդիրները, Պարսից ծոցի ու Կասպից ծովի դերը և այլն:

Фильм Арутюна Хачатряна ”Возвращение поэта” был признан лучшим в номинации “Лучший документальный фильм” на первом международном кинофестивале в Кише (Иран). Как сообщает Tehran Times, на фестиваль было представлено 29 фильмов из Армении, Грузии, Азербайджана, Индии, Турции, России, Великобритании, Канады, Южной Кореи, Японии, Франции и еще нескольких стран. Лучшим игровым фильмом признана картина иранского режиссера Мухаммеда Бозоргнии “Морской шелковый путь”.
Первый международный кинофестиваль в Кише (Иран) проходил с 24 по 28 апреля. Фестиваль, организованный в зоне свободной торговли, был призван поднять рейтинг иранского кино и фестивалей в мире. По этой причине к участию в фестивале были приглашены лучшие фильмы, снятые за последние 5 лет, в том числе и два фильма Арутюна Хачатряна – “Граница” и “Возвращение поэта”, соответственно, в номинации игрового и документального кино. Основатели фестиваля в Кише отмечают, что в центре внимания участников фестиваля были вопросы религиозного и культурного взаимодействия в регионе, роль Ирана и народов региона в мировой истории и в сегодняшних политических процессах, проблемы исламского Ирана, роль Персидского залива и Каспийского моря и т.д.