30 Ապրիլ 2011 - 09:00 AMT
Լևոն Իգիթյան. Հայկական հեռուստատեսությունն իր ապազգային հաղորդումների համար արժանի է Թուրքիայի պարգևին
Հայ ժողովրդի շրջանում վերջերս տարածում է գտել «ամբոխի հոգեբանությունը»: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Երևանի Գեղագիտական ազգային կենտրոնի տնօրեն, ճարտարապետ Լևոն Իգիթյանը: Նա նշել է, որ հայերն իրենց բնույթով անհատական մտածելակերպ ունեն և «ամբոխի հոգեբանությունը» հակասում է հայի տեսակին: Իգիթյանը նաև խստորեն դատապարտել է հայկական հեռուստատեսությունը, որը շեշտը դնում է զվարճալի հաղորդումների վրա, հեռարձակում է ցածրորակ երաժշտություն՝ «հակակոմիտասյան, ապազգային երաժշտություն»: «Ես զարմանում են, թե ինչու թուրքական կառավարությունը շքանշաններ չի շնորհում մեր հեռուստաալիքներն»,-հեգնանքով նշել է ճարտարապետը:
Իգիթյանը կոչ է արել հայկական ԶԼՄ-ներին ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել երկրում արձանագրվող դրական փոփոխություններին, իսկ հայ ժողովրդին՝ ապագա սերնդի դաստիարակությանն ու կրթությանը: Ըստ նրա, մեր կարգախոսը պետք է դառնա. «Հայաստանում չպետք է լինեն վատ սովորող երեխաներ»:

30 Апрель 2011 - 09:00 AMT
Левон Игитян: За антианациональную продукцию армянское телевидение заслуживает награды турецкого правительства
В армянском народе в последнее время начала распространяться «психология толпы». Об этом заявил на пресс-конференции в Ереване директор ереванского Национального центра эстетики, архитектор Левон Игитян. Он отметил, что армяне по натуре индивидуалисты, и «психология толпы» противоречит армянским традициям. Игитян также подверг резкой критике армянское телевидение, которое акцентировано на развлекательных программах, показывает низкопробную музыку, «антикомитассовскую, антинациональную». «Я удивляюсь, почему нашим телеканалам турецкое правительство не вручает медали»,- с иронией заметил архитектор.
Игитян призвал армянские СМИ обращать больше внимания на позитивные явления, которые есть в стране, а армянскому народу – на воспитание и образование будущих поколений. По его словам, лозунгом армянского народа должна стать фраза: «В Армении не должно быть плохо учащихся детей».