Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի նպատակն իշխանության գալը չէ, գտնում է քաղաքագետ Արմեն Աղայանը: Այդ մասին նա հայտարարել է Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, այն մարդը, որն ուզում է իշխանության գլուխ գալ, չի վանի իրենից մյուս ընդդիմադիր ուժերին, ինչպես դա արեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը «Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի, Ժիրայր Սեֆիլյանի և ՀԱԿ-ի որոշ անդամների հարցում:
Ըստ Աղայանի, Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավոր նպատակն էր 1996 ու 1998թթ. խախտված իր հեղինակության վերականգնումը: Նա հավելել է, որ այժմ ՀԱԿ առաջնորդը ցանկանում է ինչ-որ տեսանելի հաջողությունների հասնել, ներկայացնելու համար դա որպես իր հաղթանակն ու դուրս գալ քաղաքական գործընթացից: Աղայանը նշել է նաև, որ «քաղաքական գործընթացի մեջ ավելի հեշտ է մտնել, քան դուրս գալ»:

3 Май 2011 - 08:09 AMT
Целью лидера Армянского национального конгресса (АНК) Левона Тер-Петросяна не является приход к власти, считает политолог Армен Агаян. Об этом он заявил на пресс-конференции в Ереване. По его мнению, человек желающий придти к власти, не будет отталкивать от себя другие оппозиционные силы, как например это сделал Левон Тер-Петросян в отношении лидера “Наследия” Раффи Ованнисяна, Жирайра Сефиляна, или некоторых членов АНК.
По словам Агаяна, главной целью Левона Тер-Петросяна являлось восстановление своего реноме, пошатнувшегося после 1996-ого и 1998-ого годов и это ему удалось. Он добавил, что сейчас лидер АНК хочет добиться каких -то видимых успехов, чтобы представить их своей победой и выйти из политических процессов. При этом Агаян, однако заметил, что “войти в политические процессы легче, чем выйти из них”.