Կոալիցիոն հայտարարության նպատակը Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին դուրս մղելն էր Հայաստանի քաղաքական դաշտից: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսւոմ հայտարարել է քաղաքագետ Արմեն Աղայանը: Քաղաքագետն ընդգծել է, որ կոալիցիոն հայտարարությունը ցույց տվեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանն այլևս չի կարող հույսեր կապել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հետ:
Քաղաքագետը հավելել է նաև, որ Սերժ Սարգսյանին մոտ կանգնած որոշ շրջանակներ, մասնավորապես վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ցանկանում են վարկաբեկել Ռոբերտ Քոչարյանին, նրա վրա բարդելով ողջ պատասխանատվությունը 2008թ. մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձությունների համար: Ըստ նրա, նրանց նպատակն է կանխել երկրորդ նախագահի վերադարձը մեծ քաղաքականություն, հետագայում Սերժ Սարգսյանից իշխանությունը ժառանգելու համար: Նա նաև նշել է, որ Քոչարյանի դեմ է տրամադրված նաև ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, որը ցանկանում է, որ Քոչարյանն ու 2008թ. մարտի 1-ը ժողովրդի հիշողությամն մեջ ստվերեն իր վարքը 1996թ.:

3 May 2011 - 08:11 AMT
The statement adopted lately by the ruling coalition was aimed to push former President Robert Kocharian out of the political field and show that Kocharian lost the support of Prosperous Armenia party, a political analyst said.
“Some in Serzh Sargsyan’s team, including Prime Minister Tigran Sargsyan, want to discredit Robert Kocharian, shouldering on him the responsibility for the tragic events in March 2008,” Armen Aghayan told reporters on May 3.
According to him, Armenian National Congress (ANC) leader Levon Ter-Perossian has a similar objective. “Ter-Perossian wants to use Kocharian’s mistakes and March 2008 to shield his own misconduct in 1996,” Aghayan said.