Կոալիցիոն հայտարարության նպատակը Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին դուրս մղելն էր Հայաստանի քաղաքական դաշտից: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսւոմ հայտարարել է քաղաքագետ Արմեն Աղայանը: Քաղաքագետն ընդգծել է, որ կոալիցիոն հայտարարությունը ցույց տվեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանն այլևս չի կարող հույսեր կապել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հետ:
Քաղաքագետը հավելել է նաև, որ Սերժ Սարգսյանին մոտ կանգնած որոշ շրջանակներ, մասնավորապես վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ցանկանում են վարկաբեկել Ռոբերտ Քոչարյանին, նրա վրա բարդելով ողջ պատասխանատվությունը 2008թ. մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձությունների համար: Ըստ նրա, նրանց նպատակն է կանխել երկրորդ նախագահի վերադարձը մեծ քաղաքականություն, հետագայում Սերժ Սարգսյանից իշխանությունը ժառանգելու համար: Նա նաև նշել է, որ Քոչարյանի դեմ է տրամադրված նաև ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, որը ցանկանում է, որ Քոչարյանն ու 2008թ. մարտի 1-ը ժողովրդի հիշողությամն մեջ ստվերեն իր վարքը 1996թ.:

3 Май 2011 - 08:11 AMT
Армен Агаян: Целью коалиционного заявления было вытеснение Роберта Кочаряна с политического поля Армении
Целью коалиционного заявления было вытеснение второго президента Армении Роберта Кочаряна с политического поля страны. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Армен Агаян. Политолог подчеркнул, что коалиционное заявление показало, что Роберт Кочарян больше не может рассчитывать на коалиционную партию “Процветающая Армения”.
Политолог также добавил, что некоторые круги в окружении Серж Саргсяна, в частности премьер-министр Тигран Саркисян, желают дискредитировать Роберта Кочаряна, возложив на него всю ответственность за трагические события 1 марта 2008 года. По его словам, их целью является предотвращение возвращения в большую политику второго президента, чтобы самим в дальнейшем унаследовать власть от Сержа Саргсяна. Он также заметил, что против Кочаряна настроен и лидер Армянского национального конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян, который хочет, чтобы Кочарян и март 2008-ого года затмили в народной памяти его поведение в 1996-м году.