3 Մայիս 2011 - 11:07 AMT
Մայիսի 5-ին Նորար փորձարարական արվեստի կենտրոնում կբացվի թուրք լուսանկարիչ Աթթիլա Դուրաքի անհատական ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսին ներկայացվելու է ընդհանուր թվով 203 լուսանկար, որոնք լուսանկարիչը ստեղծել է վեց-յոթ տարիների ընթացքում: Լուսանկարները պատմում են Անատոլիայի ազգային 44 ազգային փոքրամասնությունների կյանքի, կենցաղի մասին: «Այս տարիների ընթացքում ես կիսել եմ այդ մարդկանց ուրախությունը և վիշտը: Մեզ դպրոցում սովորեցնում էին, որ Թուրքիան թուրքերինն է, սակայն ես այս լուսանկարներով կասկածի տակ եմ դնում այդ արտահայտությունը»,- լրագրողներին է ասել Դուրաքը: Ցուցահանդեսը կրում է «Էբրու` Թուրքիայի մշակութային բազմազանության արտացոլումներ» խորագիրը:
Էբրուն դա նկարչական տեխնիկա է, որն օգտագործվել է Արևելքում, գրքերի նկարազարդման համար: Ջրով լի ամանի մեջ լցվում են ներկեր, որոնք իրար են կպնում և իրար մեջ են մտնում, սակայն չեն միախառնվում: Թուղթը դրվում է ջրի երեսին և ջրի երեսին լողացող ներկերը կպնում են թղթին: Լուսանկարիչը գտնում է, որ Թուրքիան բոլոր այդ գույների միացման նման բազմաշերտ մի մշակույթ ունի:
Էբրու նախագծի շրջանակներում տպագրվել է «Էբրու` Թուրքիայի մշակութային բազմազանության արտացոլումներ» գիրքը, որը մինչ օրս թարգմանվել է երեք լեզուներով` անգլերեն, ֆրանսերեն եւ գերմաներեն: Հայաստանում բացվելիք ցուցահանդեսի շրջանակներում Էբրու գրքի տեքստերը թարգմանվել են հայերեն և գրքի հետ միասին ներկայացվելու են ցուցահանդեսում: Լուսանկարիչ Աթթիլա Դուրաքը ծնվել է 1967 թվականին Թուրքիայի Գյումուշհանե քաղաքում: Միջին արեւելյան տեխնիկական համալսարանի տնտեսգիտության բաժինը ավարտելուց հետո« կատարել է լուսանկարչական աշխատանքներ և աշխատել Ստամբուլի եւ Լեո Բուռնեթ ընկերություններում: Նրա աշխատանքները ցուցադրվել են աշխարհի տաս երկրներում: Այս տարի ապրիլի 24-ին Դուրաքը եղել է Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում հավաքվածներից մեկը, ով պահանջել է Թուրքիայից ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:

5 мая в Центре новаторского экспериментального искусства откроется выставка фоторабот турецкого фотографа Атиллы Дурака. На выставке будут представлены 203 фотографии, сделанные фотографом в течение последних шести-семи лет. Фотографии рассказывают о жизни и быте 44 национальных меньшинств, проживающих в Анатолии. “В эти годы я делил с этими людьми их радости и беды. В школе нас учили тому, что Турция принадлежит туркам, однако, мои фотографии заставляют усомниться в правильности этого выражения”, – сказал журналистам Дурак. Выставка проходит под слоганом “Эбру – отражение культурного многообразия Турции”.
Эбру – это техника особой обработки, “мраморирования” бумаги, которая используется в качестве внутренней обложки книг и фона для каллиграфии. В сосуд с водой выливаются краски разных цветов так, чтобы они соприкасались, но не смешивались. Бумага кладется на поверхность воды, где “плавающие” краски пристают к бумаге. Фотограф находит, что и Турция, подобно палитре этих красок, имеет разнообразную, многоцветную культуру. В рамках программы Эбру издана книга “Эбру – отражение культурного разнообразия Турции”, которая переведена на три языка – английский, французский и немецкий. В Армении в рамках открывшейся выставки тексты из книги Эбру переведены на армянский язык и вместе с книгой будут представлены на выставке.
Фотограф Атилла Дурак родился в 1967 году в городе Гюмушхане в Турции. После окончания экономического факультета Средневосточного технического университета занимался фотографией и работал в Стамбуле в компании Лео Бурнет. Его работы выставлялись в десяти странах мира. В этом году 24 апреля Дурак был одним из собравшихся на площади Таксим в Стамбуле с требованием признания Геноцида армян со стороны Турции.