Հայաստանի Ազգային Ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը մոտ օրերս կքննարկի Աֆղանստանում հայ խաղաղապահների թվի ավելացման մասին պայմանագիրը: Այդ մասին Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Հանս Յոհան-Շմիդտի հետ ՀՀ խորհրդարանում կայացած հանդիպմանը հայտնել է հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը: Դեսպանն այցելել է խորհրդարան, որպեսզի հաղորդի, որ հաջորդ շաբաթ հայ-գերմանական միջկառավարական խորհրդակցություններ կկայանան:
Հանս Յոհան-Շմիդտը գերմանական կողմի անունից ողջունել է Աֆղանստանում խաղաղապահական հավաքակազմի թիվն ավելացնելու` Հայաստանի պատրաստակամությունը:
Արմեն Ռուստամյանն իր հերթին կարևորել է Հայաստանի մասնակցությունը անվտանգության հաստատմանն ուղղված տարածաշրջանային և միջազգային իրադարձություններին` ավելացնելով, որ դա երկրի արտաքին քաղաքականության գլխավոր ուղղություններից մեկն է: Հանձնաժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ քննարկումների արդյունքում թե' հանձնաժողովը, թե' խորհրդարանն առանց որևէ արգելքների դրական եզրակացություն կտան պայմանագրին: Ռուստամյանը հայտնել է, որ այս կապակցությամբ Հայաստանում քաղաքական որոշումն արդեն ընդունված է, հաղորդում է ՀՀ ԱԺ մամլո ծառայությունը:

3 Май 2011 - 13:00 AMT
Постоянная комиссия по внешним отношениям Национального Собрания Армении в ближайшие дни обсудит договор об увеличении числа армянских миротворцев в Афганистане. Об этом в ходе встречи с послом Германии в Армении Гансом Йоханом-Шмидтом в парламенте РА заявил глава комиссии Армен Рустамян. Посол посетил парламент, чтобы сообщить, что на следующей неделе состоятся армяно-германские межправительственные консультации.
Ганс Йохан-Шмидт от имени германской стороны приветствовал готовность Армении увеличить миротворческий контингент в Афганистане.
В свою очередь, Армен Рустамян придал важность участию Армении в региональных и международных событиях, направленных на установление безопасности, добавив, что это является одним из главных направлений внешней политики страны. Глава комиссии выразил надежду, что в результате обсуждений и комиссия, и парламент Армении без каких-либо препятствий дадут положительное заключение. Рустамян заявил,что в этой связи политическое решение в Армении уже принято, сообщает пресс-служба НС РА.