4 Մայիս 2011 - 09:16 AMT
«Նորաձևության ճանապարհ`երկխոսություն սահմանների խաչմերուկում» ծրագրի շրջանակներում հինգ օտարերկրացի մոդելավորողներ կանցեն 10-օրյա ճանաչողական ծրագիր Հայաստանում: Ինչպես լրագրողներին հայտնեց Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը, մասնակիցները մայիսի 3-5-ի կայանալիք ծրագրի ավարտից հետո տաս օր հնարավորույթուն կունենան հայ մասնակիցների հետ շրջել Հայաստանի տեսարժան վայրերով, լինել թանգարաններում և մշակութային այլ հաստատություններում, և կծանոթանան հայ մշակույթին, հատկապես տարազին:
«Նորաձևության ճանապարհ`երկխոսություն սահմանների խաչմերուկում» ծրագրի շրջանակներում նկարիչ-մոդելավորողները տարազը կդիտարկեն մշակութային համատեքստում և ժամանակակից մոտեցումներն ու տեխնոլոգիաներն օգտագործելով` իրենց հավաքածուների միջոցով յուրովի կմեկնաբանեն երկրների մշակույթն ու ազգային ինքնությունը։
Կձևավորվի հինգ աշխատանքային զույգ, յուրաքանչյուրում մեկական հայ և եվրոպացի նկարիչ-մոդելավորող: Յուրաքանչյուր զույգ կստեղծի չորս մասից բաղկացած հավաքածու: Հավաքածուն կցուցադրվի Երևանում և Հայաստանի չորս մարզերում, այնուհետև մասնակից եվրոպական երկրներում: Հավաքածուի ստեղծման նպատակը Հայաստանում Եվրոպայի և Եվրոպայում Հայաստանի մշակութային արժեքների ու ինքնության, ինչպես նաև պատմության և մշակութային ժառանգության լուսաբանումն է և դրանց վերաբերյալ հասարակության իրազեկումը:
Այն իրականացվում է EUNIC-ի (Եվրամիության մշակութային ազգային կենտրոնների միություն) հինգ անդամ կազմակերպությունների` Բրիտանական խորհրդի, Գյոթեի ինստիտուտի, Ռումինական մշակութային ինստիտուտի, Դանիական մշակութային ինստիտուտի և Չեխական կենտրոնների սերտ համագործակցությամբ: Տեղական գործընկերն է Նորաձևության հայկական խորհուրդը: Ծրագրի հիմնական միջոցառումները, ինչպես նաև հավաքածուի ցուցադրությունը կանցկացվեն ծրագրի գործընկեր Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնում:

4 Май 2011 - 09:16 AMT
В рамках программы ”Путь моды – на перекрестке диалога” пять зарубежных художников-модельеров получат возможность в течение десяти дней познакомиться с культурой Армении. Как сообщила журналистам директор офиса Британского совета в Армении Аревик Сарибекян, после завершения программы, которая будет длиться с 3 по 5 мая, участники в течение десяти дней смогут посетить достопримечательности Армении, музеи, культурные заведения, познакомиться с культурой, бытом и национальными костюмами Армении.
В рамках программы ”Путь моды – на перекрестке диалога” художники-модельеры рассмотрят национальный костюм в контексте культуры с использованием современных подходов и применением новых технологий – посредством костюма будет выявлена самобытность истории и культуры Армении.
Показ проводится при тесном сотрудничестве пяти организаций стран-участниц EUNIC (Союз Культурных Национальных Центров Евросоюза), Британского Совета, Института Гете, Румынского института культуры, Датского института культуры и Чешских центров. Местные партнеры – Совет армянской моды. Основные мероприятия программы, а также показ коллекции пройдут в Культурном центре Гафесчян, являющемся партнером программы.