«Ադրբեջանի ոտնձգությունները հայկական պատմության ու մշակույթի հանդեպ սկսվել են դեռ խորհրդային տարիներին»,-«Պատմություն և մշակույթ, ստի ու ոտնձգությունների դեմ» գիտաժողովում հայտարարել է ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը: Նա նշել է, որ Հայաստանը միշտ մոտեցել է այդ հարցերին գիտական տեսակետից և արժանի հակահարված չի տվել՝ հուսալով, որ բարեխիղճ գիտնականները կտարածեն ճշմարտությունը: «Մենք միշտ շատ «համեստ» ենք եղել այդ պայքարում»,-ասել է նա:
Ընդ որում, նա կարևորել է այնպիսի գրքերի հրատարակումը, ինչպիսին է «Պատմություն և մշակույթ. Զեղծարարության ու ոտնձգությունների դեմ»: Ըստ նրա, այդ գրքերը պետք է հրատարակվեն ոչ միայն հայերեն, այլ նաև օտար լեզուներով:
Միջոցառման ընթացքում Սեյրան Օհանյանը Գարեգին Նժդեհի մեդալով է պարգևատրել Ռադիկ Մարտիրոսյանին նրա 75-ամյակի կապակցությամբ:

“Посягательства Азербайджана на армянскую историю и культурую не являются для нас новостью, это началось еще в советское время”, – заявил в ходе научной конференции “История и культура: против лжи и посягательства” в МО РА президент Национальной академии наук Армении Радик Мартиросян. При этом он заметил, что Армения всегда подходила к этим вопросам с научной точки зрения, и не давала достойного ответ, надеясь на то, что добросовестные ученные будут распространять правду. “Мы всегда очень “скромно” боролись с этим”, – сказал он.
При этом он придал большое значение изданию таких книг, как “История и культура: против фальсификации и посягательства”. По его мнению, эти книги должны издаваться не только на армянском, но и на иностранных языках.
В ходе мероприятия министр обороны РА Сейран Оганян также в связи с 75-летием Мартиросяна наградил его медалью “Гарегин Нжде”.