4 Մայիս 2011 - 10:36 AMT
Ժամանակակից Ադրբեջանն ոչնչով չի զիջում «Ալ-Քաեդային»: 1988թ. ի վեր Ադրբեջանը պետական ահաբեկչություն է իրականացնում Հարավային Կովկասում, որի արդյունքում վերջերս ղարաբաղա-ադրբեջանական ԶՈւ շփման գծում սպանվեց ևս երեք հայ զինծառայող: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը: «Ադրբեջանը «Ալ-Քաեդայի» բունն է Հարավային Կովկասում: Մենք գործ ունենք մի պետության հետ, որն ոչնչով չի զիջում «Ալ-Քաեդա» ահաբեկչական կազմակերպությանը»,-ասել է քաղաքագետը:
Ըստ Շաքարյանցի, հայկական կողմերն իրավունք ունեն հայտարարել բանակցությունների կասեցման մասին, պայման դնելով ԵԱՀԿ ՄԽ առջև, որպեսզի նրանք զերծ պահեն Ալիևին սադրիչ քայլերից: Արդյո՞ք ժամանակը չէ, որ միջնորդները զբաղվեն ահաբեկչական Ադրբեջանով, պարզաբանեն նրան, թեկուզ ուժի կիրառման միջոցով, որ եթե Բաքուն նույն ոգով շարունակի, ապա հայկական կողմը կարող է գործել 1994թ. սկզբունքով՝ մեկ հայ զոհի դիմաց պատասխանելով Ադրբեջանին 10 սպանվածով:

Political analyst Sergey Shakaryants said that modern Azerbaijan is not anyhow inferior to Al-Qaeda terrorist organization.
Azerbaijan has been implementing a state terror in the South Caucasus since 1988, as a result of which three Artsakh servicemen were killed recently at the line of contact between the NKR and Azerbaijani armed forces, Shakaryants told a press conference in Yerevan.
According to him, Azerbaijan is a nest of Al-Qaeda in South Caucasus.
Shakaryants added that the Armenian sides have the right to terminate the negotiations and set a condition before the OSCE Minsk Group that it prevents Aliyev from provocative actions.
“It is high time for mediators to deal with terrorist Azerbaijan, telling it that if Baku continues acting the same way, the Armenian side may act in compliance with the 1994 principle – kill 10 Azerbaijanis in response to any Armenian victim,” he concluded.