Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 4-ին ընդունել է Ճապոնիայի արտաքին գործերի փոխնախարար Հիսասու Տոկունագային:
Նախագահը մեկ անգամ ևս ցավակցություն է հայտնել ս.թ. մարտի 11-ին Ճապոնիայում տեղի ունեցած ողբերգական երկրաշարժի կապակցությամբ, որը բազմաթիվ զոհերի և ավերածությունների պատճառ դարձավ` նշելով, որ, ցավոք, 1988թ. հայ ժողովուրդը նույնպես բնության այդ աղետի սարսափելի հետևանքներն իր վրա զգացել է: Հանրապետության ղեկավարի խոսքով, թերևս, դա է պատճառը, որ հայ ժողովուրդն ավելի ծանր ընդունեց Ճապոնիայում տեղի ունեցած ողբերգությունը: «Մենք հիացած ենք ձեր ժողովրդի արիությամբ և տոկունությամբ` ճակատագրի այդ ծանր հարվածը կրելիս: Իհարկե, ուշադրությամբ հետևում ենք Ճապոնիայի կառավարության գործադրած ջանքերին՝ Ֆուկուսիմա-1 ատոմակայանի վթարի հետևանքների վերացման ուղղությամբ և լիահույս ենք, որ ձեզ կհաջողվի չեզոքացնել բոլոր հետևանքները»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը հույս է հայտնել, որ Ճապոնիայի համար այս ծանր ժամանակաշրջանը չի խանգարի երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացման ուղղությամբ աշխատանքը շարունակելուն, որի նպատակով դեռևս անցյալ տարվա հունիսին Տոկիոյում բացվել է Հայաստանի դեսպանություն:
Ճապոնիայի արտաքին գործերի փոխնախարարը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սարգսյանին` ցավակցության և իր ժողովրդին ուղղված ջերմ խոսքերի համար` վստահեցնելով, որ չնայած բոլոր դժվարություններին, Ճապոնիան պատրաստակամ է Հայաստանում շարունակել իր աջակցության ծրագրերը: Հիսասու Տոկունագան նշել է, որ ի պաշտոնե առաջին անգամ է այցելում Հայաստան և վստահ է, որ այցի շրջանակներում ունեցած հանդիպումներն ու քննարկումները կնպաստեն տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության հետագա ամրապնդմանը, հաղորդում է Հայաստանի նախագահի մամլո ծառայությունը:

4 Май 2011 - 11:48 AMT
Президент Армении Серж Саргсян принял первого заместителя министра иностранных дел Японии Хисаси Токунагу. В начале встречи глава государства еще раз выразил соболезнования в связи с трагическим землетрясением, ставшим причиной множества жертв и разрушений, напомнив, что, к сожалению, армянский народ также ощутил на себе страшные последствия этой природной катастрофы в 1988 году. По словам Саргсяна, в этом кроется причина того, что армянский народ так тяжело воспринял трагедию Японии.
«Мы восхищены мужеством и стойкостью вашего народа, перенесшего тяжелейший удар судьбы. Конечно, мы внимательно следим за усилиями правительства Японии по ликвидации последствий аварии на атомной станции «Фукусима-1», и мы полны надежд, что вам удастся ликвидировать все последствия», – сказал Серж Саргсян.
Он также выразил надежду, что тяжелый период для Японии не помешает продолжению работ, нацеленных на активизацию двусторонних отношений, начатых с открытия посольства Армении в Токио в прошлом году.
Замглавы МИД Японии выразил благодарность президенту Саргсяну за соболезнование и теплые слова в адрес японского народа, заверив, что, несмотря на все трудности, Япония готова продолжить программы помощи, реализуемые в Армении. Японский дипломат отметил, что это его первый официальный визит в Армению, и он уверен, что встречи и обсуждения в ходе визита помогут дальнейшему укреплению двустороннего сотрудничества в различных сферах, сообщает пресс-служба президента РА.