Մայիսի 5-13-ը Գյումրիում տեղի կունենա «Վերածնունդ» 3-րդ միջազգային փառատոնը: Ինչպես լրագրողներին հաղորդեց փառատոնի տնօրեն Կարինե Ավդալյանը, 2010 թ-ին փառատոնին մասնակցում էին 590 կատարողներ 10 երկրներից, իսկ այս տարի մասնակցում են 22 երկրներից 1100-ից ավելի մասնակիցներ: Մրցույթը անց է կացվելու 1 փուլով 4 տարիքային խմբում (մինչև 13 տարեկան, 13-17 տարեկան, 18-25 տարեկան և 26 տարեկան և բարձր):
Մրցույթի հաղթողները որոշվելու են 7 անվանակարգերում` դաշնամուր, լարային գործիքներ, ակադեմիական երգեցողություն, ժողովրդական երգեցողություն, ժողովրդական գործիքներ, անսամբլ, փողային գործիքներ:
Մրցույթը կգնահատեն 7 հանձնաժողովները, որոնց կանդամակցեն հայ և արտասահմանցի երաժիշտներ: Մրցույթ-փառատոնի 7 անվանակարգերում Գրան Պրի մրցանակների հաղթողները կպարգևատրվեն գավաթով և դիպլոմով: Բացի Գրան պրիից, կլինեն առաջինից հինգերորդ տեղեր:
Մրցույթ-փառատոնը սկիզբ է առել 2007 թ-ին` Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի Գյումրու մասնաճյուղի տնօրեն` արվստագիտության դոտոր, պրոֆեսոր Կարինե Ավդալյանի մտահղացմամբ: 2009 թ-ից «Վերածնունդ» փառատոնը կրում է միջազգային բնույթ: Մրցույթ-փառատոնի հիմնական նպատակն է խթանել դասական երաժշտության պրոպագանդումը, երաժիշտ կատարողների միջև ստեղծել նոր ստեղծագործական և բեմական կապեր, ծանոթացնել օտարերկրացի երաժիշտներին հայ երաժշտության հետ:
Փառատոնի հովանավորներն են ՎիվաՍելլ- ՄՏՍ-ը, որը փառատոնին հատկացրել է 12 միլիոն դրամ, Մարդկային ռեսուրսների զարգացման «Փյունիկ» հիմնադրամը, Հայաստանի էլեկտարկան ցանցեր ՓԲԸ-ն, Հարավկովկասյան երկաթուղի ՓԲԸ-ն, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը:

4 Май 2011 - 12:55 AMT
С 5 по 13 мая в Гюмри состоится 3-й международный фестиваль “Возрождение”. Как сообщила журналистам директор фестиваля Карине Авдалян, в фестивале 2010 года участвовали 590 исполнителей из 10 стран, а в этом году участвуют 1100 участников из 22 стран. В конкурсе будет разделение на четыре возрастные группы (до 13 лет, от 13 до 17 лет, от 18 до 25 лет, 26 лет и старше).
В конкурсе будет семь номинаций: фортепиано, струнные инструменты, академическая песня, народная песня, народные инструменты, ансамбль, духовые инструменты. Оценивать конкурс будут 7 комиссий, членами которых будут армянские и зарубежные музыканты. В 7 номинациях конкурса-фестиваля победители будут награждены кубками и дипломами Гран При. Будут также награждаться участники, занявшие первые пять мест.
Конкурс-фестиваль впервые был организован в 2007 году по инициативе директора филиала Ереванской государственной консерватории имени Комитаса в Гюмри, доктора культурологии, профессора Карине Авдалян. С 2009 года фестиваль “Возрождение” стал международным. Основной целью фестиваля является пропаганда классической музыки, создание творческих и сценических связей между музыкантами-исполнителями, знакомство зарубежных музыкантов с армянской музыкой.
Спонсором фестиваля выступает ВиваСелл-МТС, который выделил для проведения фестиваля 12 млн драмов, Фонд развития человеческих ресурсов “Пюник”, ЗАО Армянские электросети, ЗАО Южно-Кавказская железная дорога, Армянский благотворительный общий союз.