Հայաստանը դրական է գնահատում պաշտոնական Վիլնյուսի ղարաբաղյան կարգավորմանն աջակցելու ցանկությունը: Այդ մասին Երևանում Լիտվայի նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Հայաստանը ցանկանում է լուծել ղարաբաղյան խնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով»,-ասել է նախագահը:
ՀՀ նախագահը ափսոսանք է հայտնել այն առիթով, որ Ադրբեջանը շարունակում է լարել իրավիճակը՝ հանդես գալով հայտարարություններով, որոնք հակասում են բանակցային գործընթացին: «Ադրբեջանը որպես մարտավարություն է ընտրել ձգձգման քաղաքականությունը և հարմար պահի է սպասում ռազմական արկածախնդրության դիմելու համար»,-ասել է Սարգսյանը:
Հայաստանի նախագահը ողջունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի, Ռուսաստանի նախագահի ջանքերն, ուղղված խնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ հայտարարելով, որ Երևանը պատրաստ է շարունակել բանակցությունները: «Մենք անհրաժեշտ ենք համարում փոխզիջումների որոնումը, սակայն նման ցանկություն պետք է դրսևորի նաև Ադրբեջանը»,-ասել է նախագահը:

4 Май 2011 - 13:18 AMT
Армения положительно оценивает желание официального Вильнюса содействовать мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом в Ереване на совместной с президентом Литвы Далей Грибаускайте пресс-конференции заявил президент Армении Серж Саргсян. “Армения желает исключительно мирного урегулирования карабахской проблемы”, – сказал глава армянского государства.
Президент РА выразил сожаление в связи с тем, что Азербайджан продолжает нагнетать ситуацию, выступая с заявлениями, которые не способствуют переговорному процессу по урегулированию конфликта. “Азербайджан как тактику выбрал политику затягивания и ожидает удобного для себя случая, чтобы начать новую военную авантюру”, – сказал Саргсян.
Глава Армении приветствовал усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, президента России, направленные на мирное урегулирование проблемы, заявив, что Ереван готов продолжить переговоры. «Мы считаем необходимым искать компромиссы, но для достижения урегулирования проблемы такое желание должен проявить также Азербайджан», – подчеркнул президент.