4 Մայիս 2011 - 13:23 AMT
Միջազգային հանրությունը երբեք չի սատարի Հարավային Կովկասում հակամարտությունների ռազմական լուծմանը: Այդ մասին Երևանում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնել է Լիտվայի նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեն:
«Միջազգային հանրության և մասնավորապես` ԵԱՀԿ հիմնական նպատակը տարածաշրջանային հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումն է: Միջազգային կազմակերպությունները երբեք չեն սատարի այդ խնդիրների ռազմական լուծմանը: Հենց այդ էի ես ասում տարածաշրջանի բոլոր երեք երկրներում իմ այցերի ժամանակ»,- ասել է Լիտվայի նախագահը:
Նրա խոսքով, Հայաստանը կարևոր է Լիտվայի համար` որպես տարածաշրջանում կայունացնող գործոն հանդես եկող երկիր: Ինչպես նշել է Դալյա Գրիբաուսկայտեն, չնայած ծանր պատմական անցյալին, հայ ժողովուրդն ի վիճակի է խաղաղ ճանապարհով լուծել խնդիրները:
Լիտվայի նախագահն առանձնապես ընդգծել է, որ Լիտվան ԵԱՀԿ-ում նախագահության շրջանակներում կանի ամեն ինչ հակամարտության կողմերի միջև վստահության միջոցների ամրապնդման համար:

Международное сообщество никогда не поддержит военного решения конфликтов на Южном Кавказе. Об этом в Ереване на совместной с президентом Армении Сержем Саргсяном пресс-конференции заявила президент Литвы Даля Грибаускайте.
«Основная цель международного сообщества и, в частности, ОБСЕ – мирное урегулирование региональных конфликтов. Международные организации никогда не поддержат военного решения этих проблем. Именно это я говорила в ходе моего визита во всех трех странах региона», – сказала президент Литвы.
По ее словам, Армения важна для Литвы как страна, выступающая в качестве стабилизирующего фактора в регионе. Как отметила Даля Грибаускайте, несмотря на тяжелое историческое прошлое, армянский народ в состоянии решать проблемы мирным путем.
Литовский президент особо подчеркнула, что Литва в рамках председательства в ОБСЕ, сделает все для укрепления мер доверия между сторонами конфликта.