4 Մայիս 2011 - 13:23 AMT
Միջազգային հանրությունը երբեք չի սատարի Հարավային Կովկասում հակամարտությունների ռազմական լուծմանը: Այդ մասին Երևանում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնել է Լիտվայի նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեն:
«Միջազգային հանրության և մասնավորապես` ԵԱՀԿ հիմնական նպատակը տարածաշրջանային հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումն է: Միջազգային կազմակերպությունները երբեք չեն սատարի այդ խնդիրների ռազմական լուծմանը: Հենց այդ էի ես ասում տարածաշրջանի բոլոր երեք երկրներում իմ այցերի ժամանակ»,- ասել է Լիտվայի նախագահը:
Նրա խոսքով, Հայաստանը կարևոր է Լիտվայի համար` որպես տարածաշրջանում կայունացնող գործոն հանդես եկող երկիր: Ինչպես նշել է Դալյա Գրիբաուսկայտեն, չնայած ծանր պատմական անցյալին, հայ ժողովուրդն ի վիճակի է խաղաղ ճանապարհով լուծել խնդիրները:
Լիտվայի նախագահն առանձնապես ընդգծել է, որ Լիտվան ԵԱՀԿ-ում նախագահության շրջանակներում կանի ամեն ինչ հակամարտության կողմերի միջև վստահության միջոցների ամրապնդման համար:

Lithuanian President Dalia Grybauskaite said that the international community will never support a military solution of the conflicts in South Caucasus, adding that she stated this in all the three South Caucasian countries.
“The primary goal of the international community, specifically, the OSCE is a peaceful resolution of the regional conflicts,” Grybauskaite told a joint press conference with Armenian President Serzh Sargsyan in Yerevan.
According to her, Armenia is important for Lithuania as a country, which serves as a stabilizing factor in the region.
Grybauskaite noted that despite numerous hardships in the past, the Armenian nation is able to solve problems peacefully.
She added that Lithuania, as part of its OSCE Presidency, will spare no effort for confidence building between the parties to the conflict.