4 Մայիս 2011 - 17:08 AMT
Սաֆրաստյան. Ֆրանսիան կարող է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևն ընդունել Լիբիայում պատերազմի ավարտից հետո
Այն, որ Ֆրանսիայի Սենատը մերժեց Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման մասին օրինագիծը, առաջին հերթին կապված է երկրի իշխանությունների ներկայիս դիրքորոշման հետ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը: Նրա խոսքով, Ֆրանսիան այժմ բավական ակտիվ է Լիբիայում ընթացող ռազմական գործողություններում, և նրա համար շատ կարևոր է Թուրքիայի դիրքորոշումն այդ հարցում: «Ցավոք, մենք հերթական անգամ վկան ենք դառնում այն բանի, որ գերտերությունը, ելնելով իր շահերից, խախտում է խոստումը»,- ասել է հայ թուրքագետը: Սակայն նա նկատել է, որ հնարավոր է` Լիբիայում ռազմական օպերացիաների ավարտից հետո Ֆրանսիան փոխի իր դիրքորոշումը և ընդունի օրինագիծը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչպես պետք է արձագանքի Ֆրանսիայի հայ համայնքն այդ որոշմանը, Սաֆրաստյանն ասել է, որ համայնքի ներկայիս դիրքորոշումը շատ ճիշտ է: «Համայնքը ցույցեր, երթեր է կազմակերպում, հանդիպում իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ, և ես կարծում եմ, որ նրանք պետք է շարունակեն իրենց քայլերն այդ ուղղությամբ»,- ասել է նա` ավելացնելով, որ դա կարող է դրական արդյունքների հանգեցնել:
Անդրադառնալով այդ որոշմանը Ֆրանսիայի հայ համայնքի հնարավոր արձագանքին` Մելքոնյանն ասել է, որ ամենայն հավանականությամբ այն բավական սուր է լինելու: «Ինձ ամենից շատ հետաքրքրում է աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի արձագանքը, որն ասել էր, որ եթե Սենատը չընդունի օրինագիծը, ապա նա որոշակի քայլերի կգնա»,- նշել է Ռուբեն Մելքոնյանը:
Ֆրանսիայի Սենատը մայիսի 4-ին մերժել է Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման մասին օրինագիծը, որն Ազգային ժողովի կողմից ընդունվել էր 2006 թվականին: Ինչպես հաղորդում է Le Parisien-ը, օրինագծին «դեմ» է քվեարկել 196 սենատոր, «կողմ»` 74:
Ֆրանսիայի Սենատի շենքի դիմաց հայ համայնքի ներկայացուցիչներ են հավաքվել, այդ թվում` ֆրանսահայ աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը, որպեսզի սենատորներին կոչ անեն օրինագծի ընդունման կողմից քվեարկել:
2006թ. հոկտեմբերի 12-ին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը օրինագիծ ընդունեց, որով քրեականացրեց Հայոց ցեղասպանության ժխտումը, սակայն Սենատը արգելափակեց այն:
Օրենքի հեղինակ Սոցիալիստական կուսակցությունը մտադիր է մտցնել օրենքը Սենատի օրակարգ: Օրենքը նախատեսված էր ներկայացնել մայիսի 4-ին:
Օրինագծի համաձայն, ցեղասպանությունը ժխտող մարդիկ կարող են ազատազրկվել հինգ տարով կամ 45 000 եվրոյի չափով տուգանվել:

То, что Сенат Франции отклонил законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян в первую очередь связано с нынешней позицией властей страны. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил директор Института Востоковедения НАН Армении, тюрколог Рубен Сафрастян. По его словам, Франция сейчас довольно активна в военных действиях в Ливии, и для нее очень важна позиция Турции в этом вопросе. «К сожалению, мы в очередной раз становимся свидетелями того, как сверхдержава, исходя из своих интересов, нарушает свое же обещание», – сказал армянский эксперт. Однако, он заметил, что возможно после окончания военных операций в Ливии Франция изменит свою позицию и примет законопроект.
Касаясь того, какую реакцию должна дать армянская община Франции на это решение, Сафрастян сказал, что нынешняя позиция общины очень правильная. «Община организует митинги, шествия, встречается с представителями властей, и я думаю, что они должны продолжать свои шаги в этом направлении», – сказал он, добавив, что это может привести к положительным результатам.
Сенат Франции 4 мая отклонил законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян, принятый Национальным собранием в 2006 году. Как сообщает LeParisien, против законопроекта проголосовали 196 сенаторов, а за – 74.
Перед зданием Сената Франции собрались представители армянской общины, в том числе всемирно известный шансонье армянского происхождения Шарль Азнавур, чтобы призвать сенаторов проголосовать за принятие законопроекта.
12 октября 2006 года Национальное Собрание Франции приняло законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян, однако Сенат заблокировал принятие законопроекта.
Социалистическая партия, которая провела закон о криминализации Геноцида армян в нижней палате парламента в 2006 году, намерена внести закон в Сенат. Социалисты настаивают, чтобы закон был обязательно ратифицирован нынешним составом верхней палаты французского парламента. Социалисты запланировали представление закона в Сенат на 4 мая.
Согласно законопроекту, люди отвергающие геноцид могут лишиться свободы сроком на пять лет или подвергнуться штрафу в размере 45.000 евро.