5 Մայիս 2011 - 08:27 AMT
Հայաստանի առողջապահության նախարարության «Շտապ օգնության» ծառայությունների արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված բարեփոխումների շրջանակներում շտապ օգնության նոր 80 մեքենաներից 20-ը հասել է հանրապետություն: Այդ մասին մայիսի 5-ին կառավարության նիստից հետո հայտնել է ՀՀ առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը: Ըստ նրա, շտապ օգնության մեքենաները հագեցած են անհրաժեշտ սարքավորումներով և հարմարեցված են Հայաստանի ճանապարհներին:
Ինչպես ասել է Քուշկյանը, մեքենաների տեխնիկական հնարավորություններին ծանոթանալու նպատակով փոխնախարարն այցելել է «Ֆորդ» ընկերության չինական գործարան:
Նախարարը հավելել է, որ առաջիկա 15-20 օրում նախարարության տնօրինությանը կհանձնվի ևս 60 մեքենա, որոնք կբաշխվեն բոլոր մարզերի միջև:
Ինչ վերաբերոմ է շտապ օգնության աշխատակիցներին կանչի դիմաց վճարելուն, ապա նախարարը հավաստիացրել է, որ ծառայությունն անվճար է՝ այդ նպատակով 2011թ. կբարձրացվեն բուժաշխատողների աշխատավարձերը: «Մեկ անգամ ևս ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ վճարելու կարիք չկա»,-ասել է նա:

5 Май 2011 - 08:27 AMT
В рамках реализуемых министерством здравоохранения Армении реформ в сфере повышения эффективности услуг в “Скорой помощи” республики 20 машин из ожидаемых 80 уже поступили в республику. Об этом 5 мая после заседания правительства сообщил журналистам министр здравоохранения Армении Арутюн Кушкян. По его словам, машины “Скорой помощи” оснащены всем необходимым оборудованием и приспособлены к дорогам Армении.
Как сообщил Арутюн Кушкян, с целью ознакомления с техническими возможностями машин замминистра посетил китайский завод компании Форд и на месте ознакомился с их сборкой.
Глава министерства добавил, что в ближайшие 15-20 дней в распоряжение Министерства поступят и остальные машины, которые будут распределены среди всех областей Армении.
Что же касается оплаты услуг работников “Скорой помощи”, в частности, вызов к пациентам, то министр заверил, что они осуществляются на бесплатной основе, и с этой целью в течение 2011 года были повышены зарплаты медработникам. “Еще раз хочу заверить в том, что нет никакой необходимости делать какие-либо оплаты ”, – подчеркнул он.