Պատերազմը Արցախյան հակամարտության գոտում արդեն մեկ տարի է, ինչ սկսվել է, պարզապես դեռ լայնածավալ գործողություններ չկան: Այսօր այս մասին Երևանում հրավիրած մամլո-ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց “Արաբո” ջոկատի հրամանատար Մանվել Եղիազարյանը` նկատի ունենալով շփման գծում հաճախակի դարձած մահվան ելքով միջադեպերը: «Այդ պատերազմում մենք պարտավոր ենք հաղթել: Եթե չհաղթենք, Զանգեզուրն էլ ենք տալու, և դրանով կիրականանա պանթուրքիստական ծրագիրը»,- ասաց Եղիազարյանը: «Արաբո» ջոկատի հրամանատարը համոզված է, որ Ադրբեջանին կարելի է մեկ անգամ էլ «ծեծել»:
Խոսելով կողմերի հնարավորությունների մասին` հրամանատարը նշեց, որ անկախ Ադրբեջանի սպառազինումից, հայկական կողմը կարող է հաղթել նրան: Նա հիշեցրեց , որ 1990-ին էլ Ադրբեջանի զենքը ավելի շատ էր, քան հայերինը: «Մենք կռվում էինք որսորդական հրացաններով, իրենք օգտագործում էին իրենց զենքերն ու տեխնիկան: Մենք հիմա էլ կհաղթենք, բայց ժողովուրդը թևաթափ է եղել»,- ասաց Եղիազարյանը:
«Արաբո» ջոկատի հրամանատարը համոզված է, որ առաջին գծում հաջողություն հասնելու, զինվորի բարոյահոգաբանական վիճակը բարելավելու համար նախևառաջ պետք է լուծել Հայաստանի ներսում առկա խնդիրները, մասնավորապես, սոցիալական հիմնախնդիրները:

5 Май 2011 - 09:50 AMT
Война в Арцахе уже год, как началась, однако военные действия еще не превратились в широкомасштабные. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава участвовавшего в Арцахской войне отряда «Арабо» Манвел Егиазарян, комментируя участившиеся на линии соприкосновения инциденты со смертельным исходом. Чтобы наказать Азербайджан за нарушение режима прекращения огня, Егиазарян заявил, что его следует еще раз “побить”.
Говоря о военном потенциале обеих сторон, командующий отрядом заявил, что даже в начале 1990-ых, когда Азербайджан преобладал и в количественном плане, и с точки зрения вооружения, армянской стороне удалось одержать победу.
Однако Манвел Егиазарян уверен, что для того, чтобы достичь успеха на линии фронта, необходимо в первую очередь решить проблемы внутри Армении, в частности, улучшить социальное положение населения.