5 Մայիս 2011 - 11:11 AMT
Մայիսի 14-ին Հայաստանը յոթերորդ անգամ միանալու է աշխարհի շուրջ 40 երկրների հազարավոր թանգարանների համաժամանակյա «Թանգարանային գիշեր» միջոցառումների շարքին:
Հայաստանի ազգային պատկերասրահը 2011 թվականին «Թանգարանների գիշեր» միջոցառմանը ներկայացնելու է բազմազան ծրագրեր՝ համագործակցելով այլ մշակութային հաստատությունների հետ: Տարաբնույթ միջոցառումների շարքում առաջին անգամ ներկայացվելու են Մնջախաղի պետական թատրոնի անգլերեն այբուբենի բեմադրության պրեմիերան և «Robert Sahakyants Production»- ի տրամադրած հայկական մուլտֆիլմերը: Բացի մշտական ցուցադրությունից, այցելուները կարող են դիտել ամերիկահայ քանդակագործ Խորեն Տեր-Հարությանի, ՀԱՊ-ի 1991-2011թթ. հրատարակությունների և արվեստի ստեղծագործությունների սահմանափակ տպագրությունների ցուցահանդեսները: Վարդգես Սուրենյանցի սրահում ներկայացվելու են Արա Գեղեցիկի և Սալոմեի մենախոսությունները և այլ միջոցառումներ:

5 Май 2011 - 11:11 AMT
14 мая Армения в седьмой раз присоединится к ряду мероприятий “Ночь музеев” , проводимых одновременно в более чем тысячах музеев 40 стран мира.
В мероприятии “Ночь музеев” 2011 года Армения представит многожанровую программу в сотрудничестве с другими культурными заведениями. В ряде многообразных мероприятий впервые будет представлена премьера постановки английского алфавита Государственным театром пантомимы, и армянские мультфильмы, предоставленные ‘Robert Sahakyants Production”. Помимо этого, посетители получат возможность лицезреть работы американского скульптора Хорена Тер-Арутяна, выставку ограниченного издания публикаций и произведений искусства 1991-2011гг Национальной галереи Армении. В зале Вардкеса Суренянца будут представлены монологи Ара Прекрасного и Саломеи.