Հարություն Խաչատրյանի «Պոետի վերադարձը» ֆիլմը առաջին անգամ արժանացել է մրցանակի, չնայած 5 տարիների ընթացքում ավելի քան 30 անգամ ներկայացվել էր բազմաթիվ կինոփառատոնների և մրցույթների: Ինչպես լրագրողներին հայտնել է ֆիլմի ռեժիսորը, Քիշի փառատոնում հաղթանակած ֆիլմը ժյուրիի մոտ միանգամից մեծ տպավորություն չի թողնում, այլ մի քանի օր հետո նոր մտածելու տեղիք է տալիս: Մրցանակը երկկենցաղ մարդու կերպարանքով արձանիկ է, ով իր ձեռքում պահում է ժապավենը: Այն հանդիսանում է Քիշ կղզու խորհրդանիշը:
«Պոետի վերադարձը» պատմում է աշուղ Ջիվանու արձանի մասին, որը Երևանից տարվում է աշուղի հայրենիք`Ջավախք, սակայն տեղ չի հասնում, որովհետև նրա համագյուղացիները պատրաստ չէին ընդունել այն:
Քիշի առաջին միջազգային կինոփառատոնն Իրանում անց է կացվել ապրիլի 24-28-ը: Ազատ առևտրի գոտում կազմակերպվող փառատոնը նպատակ ունի վերականգնելու իրանական կինոյի և փառատոնների վարկն աշխարհում: Այդ նպատակով հրավիրվել են վերջին 5 տարիներին նկարահանված լավագույն ֆիլմերը, այդ թվում` Հարություն Խաչատրյանի երկու ֆիլմերը` «Սահմանը» և «Պոետի վերադարձը»` համապատասխանաբար խաղարկային և վավերագրական անվանակարգերում:

5 Май 2011 - 13:16 AMT
Фильм Арутюна Хачатряна ”Возвращение поэта” впервые удостоился награды, хотя 5 лет подряд он представлялся на более чем 30 кинофестивалях и конкурсах. Как сообщил журналистам режиссер, фильм, победивший на фестивале в Кише, на жюри не сразу произвел нужное впечатление, о нем начали задумываться уже после фестиваля. Награда – статуэтка с внешностью человека-амфибии, держащая в руках ленту. Она является символом острова Киш.
“Возвращение поэта” рассказывает о памятнике ашугу Дживану, который перевозится из Еревана на родину ашуга –в Джавахк, но не доходит до пункта назначения, потому что односельчане оказались не готовы принять его.
Первый Международный фестиваль в Кише состоялся в Иране 24-28 апреля. Фестиваль, организованный в зоне свободной торговли, задался целью – поднять рейтинг иранского кино в мире. По этой причине были приглашены лучшие фильмы, снятые за последние 5 лет, в том числе и два фильма Арутюна Хачатряна – “Граница” и “Возвращение поэта”, соответственно, в номинациях игрового и документального кино.