«Վերադառնալով Շուշիի ազատագրման գործողության օրերին` ես հիշում եմ ոչ այնքան տեխնիկական հարցերը, որքան այդ օրերին տիրող մթնոլորտը»,- Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է արցախյան պատերազմի վետերան, «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը: Նրա խոսքերով, չնայած զենքի և զինամթերքի պակասին, մարդիկ հերթ են կանգնել` Շուշիի ազատագրման գործողությանը մասնակցելու համար:
«Իմ կարծիքով, այդ ժամանակ ողջ աշխարհում չի եղել ոչ մի հայ, որը դեմ է եղել Շուշիի ազատագրման գաղափարին»,- ասել է Սեֆիլյանը և հավելել, որ դա եղել է այն եզակի դեպքերից մեկը, երբ հայ ժողովուրդը համախբվել է մեկ գաղափարի շուրջ: «Ղարաբաղյան պատերազմի տարիներին բոլոր մարտիկները զգացել են հայ ժողովրդի աջակցությունը»,- նշել է նա:
Միաժամանակ Սեֆիլյանը նշել է, որ այսօր հայ ժողովուրդը համախմբվելու խնդիր ունի: «Հայ ժողովուրդը պետք է միավորվի մեկ նպատակի և գաղափարի շուրջ»,- ասել է Սեֆիլյանը:

6 Май 2011 - 07:40 AMT
«Возвращаясь к дням проведения операции по освобождению Шуши, я вспоминаю не столько технические вопросы, сколько атмосферу, которая царила в те дни», – заявил на пресс-конференции в Ереване ветеран Арцахской войны, член инициативной группы движения «Сардарапат» Жирайр Сефилян. По его словам, несмотря на нехватку оружия и боеприпасов, люди стояли в очередях для того, чтобы принять участие в операции по освобождению Шуши.
«По-моему, в это время во всем мире не было ни одного армянина, который был бы против идеи освобождения Шуши», – сказал Сефилян, добавив, что это был один из тех редких случаев, когда армянский народ, объединившись, выступал как одно целое. “В годы карабахской войны все воины чувствовали поддержку армянского народа”, – отметил он.
При этом Сефилян заметил, что и сегодня у армянского народа есть проблема объединения. “Армянский народ должен объединиться вокруг одной цели и идеи”, – сказал Сефилян.