«Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը 3 տարի հրաժարվել է երկխոսություն սկսել ընդդիմության հետ, քանի որ չէր կարծում, որ ընդդիմությանը հաջողվելու է պահպանել իր ընտրազանգվածը և փողոցներում ավելի քան 100.000 մարդ հավաքել»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է արցախյան պատերազմի վետերան, «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը:
Նրա խոսքերով, իշխանությունները որոշել են երկխոսություն սկսել ընդդիմության հետ, որպեսզի 2013-ին ընտրություններն անաղմուկ ընթանան: «Իշխանությունների հետ ցանկացած շփում միայն վնասում է ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսին, որը նման գործողություններով օրեցօր կորցնում է իր ընտրազանգվածը»,- ասել է նա:
Միաժամանակ, Սեֆիլյանը նշել է, որ իշխանությունների հետ երկխոսություն հաստատելու արդյունքում ՀԱԿ-ը տեղ է ստանալու Հայաստանի խորհրդարանում, սակայն Սեֆիլյանի խոսքերով առյուծի բաժինը մնալու է ՀՀԿ ձեռքերում: «Սերժ Սարգսյանը ոչ մեկին չի զիջի խորհրդարանում տեղերի 75 տոկոսը»,- համոզված է Սեֆիլյանը` կոչ անելով այլ ընդդիմադիր կուսակցություններին չհետևել ՀԱԿ-ի օրինակին:

«Президент Армении Серж Саргсян 3 года отказывался вести диалог с оппозицией, поскольку не думал, что оппозиции удастся сохранить свой электорат, и собирать на улицах более 10.000 человек”- заявил на пресс-конференции в Ереване ветеран Арцахской войны, член инициативной группы движения «Сардарапат» Жирайр Сефилян.
По его словам, власти решили пойти на диалог с оппозицией, чтобы президентские выборы в 2013 году прошли без шума. “Любое общение с властями вредит лишь оппозиционному Армянскому Национальному конгрессу, который подобными действиями с каждым днем теряет свой электорат”, – сказал он.
При этом Сефилян заметил, что в результате установления диалога с властями АНК получит место в парламенте Армении, однако по мнению Сефиляна, львиная доля все равно останется в руках Республиканской партии Армении. “ Серж Саргсян никому не уступит 75% мест в парламенте ”, – уверен Сефилян, призвав другие оппозиционные партии не следовать курсу АНК.