6 Մայիս 2011 - 10:10 AMT
Ժնևի գրքի միջազգային ցուցահանդեսի հայաստանյան մասնակիցները կարծում են, որ Հայաստանի տաղավարը մեծ հետաքրքրություն չի առաջացրել օտարերկրացիների շրջանում:
Գրող Արամ Պաչյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ իր կարծիքով Գրքի միջազգային ցուցահանդեսներում պետք է ներկայացնել հայկական գրքերը թարգմանություններով: «Այլազգիները Հայաստանի տաղավարին մոտենալով ցանկանում էին տեսնել գրականությունը թարգմանված: Նրանց համար անհասկանալի էր մեր տաղավարը: Արդյունքում տաղավարի գրքերն ուսումնասիրում էին միայն հայերը: Իրականում սխալ է հույս ունենալ, որ հայկական գրականությունը կհրատարակվի, եթե այն չներկայացվի ֆրանսերեն կամ անգլերեն», ասաց Պաչյանը:
Գրող Կարեն Անտաշյանը կարծում է, որ ազգային գրականության արտահանումը օտարալեզու թարգմանությամբ կարող է լավ միջոց դառնալ Հայաստանը ճանաչելի դարձնելու գործում: «Մենք մեր հայերեն գրքերով բնականաբար այդքան էլ հետաքրքիր չէնք կարող լինել հիմնականում ֆրանսալեզու գրականության մեծ տոն համարվող Ժնևի սալոնում, դրա վառ ապացույցն էին արտասահմանցիների կողմից հատկապես ալբոմների հանդեպ ցուցաբերած մեծ հետաքրքրությունը:
Սակայն Հայաստանի նման փոքր երկրի և հայալեզու գրականության այդքան փոքր լսարանի համար պատվավոր հյուրի կարգավիճակում ներկա լինելը նման հրաշալի իրադարձությանն` անշուշտ մեծ ձեռքբերում է», -ասել է Անտաշյանը:

6 Май 2011 - 10:10 AMT
Армянские представители Международной выставки книги в Женеве считают, что у иностранцев не вызвал особого интереса павильон Армении.
Писатель Арам Пачян во время встречи с журналистами сказал, что, по его мнению, на Международных выставках книги необходимо представлять армянские книги с переводом: “Иностранцы, подходя к павильону, представляющему Армению, выражали желание увидеть литературу в переводе. Наш павильон для них был непонятен. В результате книги изучались только армянами. В действительности, неверно надеяться, что армянская литература будет издана, даже если не будет представлена на французском или английском языках”, – сказал Пачян.
Писатель Карен Анташян считает, что демонстрация армянской литературы с иностранным переводом поможет поближе узнать Армению: “Естественно, что на таком франкоязычном мероприятии, как выставка книги в Женеве, книги на армянском языке не вызвали особого интереса, ярким доказательством этого является живой интерес иностранцев к альбомам. Однако для такой маленькой страны, как Армения, является значительным событием уже само присутствие на выставке в качестве почетного гостя”, – сказал Анташян.