9 February 2001 - 13:38 AMT
09.02.2001. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.ԱՊՀ երկրների տարածքում հակամարտությունների կանխման եւ կարգավորման հատուկ ներկայացուցչի Դրույթի նախագիծ է մշակվել Մինսկում տեղի ունեցած երկօրյա խորհրդակցության ժամանակ եւ ուղղարկվել է Համագործակցության անդամ-պետությունների համաձայնեցմանը:
Հատուկ ներկայացուցիչը նշանակվում է Պետությունների ղեկավարների խորհրդի կողմից` ԱԳ նախարարների Խորհրդի ներկայացմամբ: Նրա գործունեությունը պետք է կարգավորվի ՄԱԿ-ի կանոնակարգով եւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի համապատասխան որոշումներով եւ սկզբունքներով եւ միջազգային իրավունքի չափանիշներով, ԵԱՀԿ փաստաթղթերով, ԱՊՀ-ի կանոնակարգով եւ Համագործակցության երկրների ղեկավարների Խորհրդի խաղաղարար գործունեության հարցերով որուշումներով:
Ինչպես նշում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍԸ, հատուկ ներկայացուցիչը ստանձնում է համապատասխան իրավասություններ եւ այդ շրջանակներում պատասխանատվություն է կրում խաղաղության պահպանման գործողությունների քաղաքական ասպեկտների համար: Հատուկ ներկայացուցչի պարտավորությունների մեջ մասնավորապես մտնում է հակամարտության կողմերի խնդրանքով աջակցությունը բանակցային գործընթացի իրականացման գործում; խորհրդատվությունները կողմերի ներկայացուցիչների եւ ղեկավարների հետ հակամարտության կարգավորման փոխընդունելի ճանապարհների որոնման նպատակով; հակամարտության գոտւ իրավիճակի վերլուծությունը եւ հակամարտության կարգավորման առաջարկների պատրաստումը ԱՊՀ ԱԳ նախարարների Խորհրդի եւ պետությունների ղեկավարների Խորհրդի քննարկմանը հանձնելու համար: –0–

9 February 2001 - 13:38 AMT
09.02.2001, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Проект Положения о специальном представителе по предотвращению и урегулированию конфликтов на территории государств – участников СНГ разработан экспертами на двухдневном совещании в Минске и направлен в государства Содружества для согласования.
Согласно сообщению ИТАР-ТАСС, специальный представитель назначается Советом глав государств из числа граждан стран СНГ по представлению Совета министров иностранных дел. Его деятельность должна регулироваться уставом ООН и соответствующими решениями Совета Безопасности ООН, общепризнанными принципами и нормами международного права, документами ОБСЕ, уставом СНГ и решениями Совета глав государств Содружества по вопросам миротворческой деятельности.
Специальный представитель наделяется соответствующими полномочиями и в их рамках несет ответственность за политические аспекты операций по поддержанию мира. В обязанности специального представителя входит, в частности, содействие сторонам конфликта по их просьбе в осуществлении переговорного процесса; проведение консультаций с руководством и представителями сторон в целях поиска взаимоприемлемых путей урегулирования конфликта; анализ ситуации в зоне конфликта и подготовка предложений по его урегулированию для внесения на рассмотрение Совета глав государств и Совета министров иностранных дел СНГ. –0–