7 Մայիս 2011 - 11:05 AMT
Հայաստանի ազգային պատկերասրահում` «Անձրևի հարս» խորագրով ծիսական տիկնիկների մրցույթ-ցուցահանդեսի շրջանակներում կայացավ Հայկ Սայադյանի «Նազարե» փորձարարական շարժանկարի պրեմիերան, որը նվիրված է հայոց ծիսական տիկնիկներին: Այն նկարված է Սայադյանի «Մոզ» հեքիաթաշարի հիման վրա, որտեղ հեղինակը փորձել է ցույց տալ իրականի և անիրականի սահմանը, և պատմում է մարդկանցից մեկուսացած տիկնիկագործի մասին:
«Ֆիլմի մտահղացումը ինձ մոտ առաջացել է վաղուց, և իրականացվեց այս ցուցահանդեսների շրջանակներում», PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Սայադյանը: ֆիլմի համար օգտագործվել է շուրջ 200 նկար և ծախսվել է 4 ամիս ժամանակ: Ֆիլմում օգտագործվել է Վաչե Շառաֆյանի երաժշտությունը, որը ռեժիսորին է տրամադրել անձամբ կոմպոզիտորը:
Այն հարցին, թե կմասնակցի ֆիլմը որևէ փառատոնի թե ոչ, հեղինակն ասաց, որ այն նախ պետք է անցնի արտոնագրում, հնարավոր է նաև ֆորմատավորում և դրանից հետո միայն կմասնակցի փառատոնի: Ֆիլմի տևողությունը ներկա վիճակով կազմում է 35 րոպե:

В Национальной галерее Армении в рамках конкурса-фестиваля обрядовых кукол под названием “Невеста дождя” состоялась премьера экспериментального фильма Айка Саядяна “Назаре”, посвященного армянским обрядовым куклам. Он снят на основе ряда сказок Саядяна “Моз”, в которых автор попытался найти грань между действительным и нереальным и рассказывает о кукольном мастере, отдалившемся от людей.
“Идея создания подобного фильма у меня возникла давно, но реализовалась она в рамках этой выставки”, – сказал Саядян корреспонденту PanARMENIAN.Net. При создании фильма было использовано около 200 картин, работа над фильмом заняла 4 месяца. В фильме использована музыка Ваче Шарафяна, которую композитор написал специально к этому фильму.
На вопрос, будет ли участвовать фильм в каких-нибудь фестивалях, автор ответил, что фильм должен пройти лицензирование, возможно, форматирование, и только после этого он сможет участвовать в фестивалях. Продолжительность фильма в данный момент – 35 минут.