Հայաստանում ապրիլի 30-ից մայիսի 6-ը տեղի են ունեցել Հարավային Կովկասում զբոսավարների առաջին թրենինգները: Ինչպես նշել է Երևանում մամլո ասուլիսում Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տարածքային տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը, դրանք նմանատիպ առաջին մարզումներն են տարածաշրջանում, որոնք նախատեսվում է կանոնավոր դարձնել: Նա նաև հույս է հայտնել, որ դա թույլ կտա Հայաստանին առաջատար դառնալ զբոսավարներ պատրաստելու ոլորտում: Ապրեսյանի խոսքերով, այդ թրենինգները թույլ կտան հայ զբոսավարներին ծանոթանալ այդ ոլորտի միջազգային չափանիշների հետ:
Իր հերթին, Զբոսավարների միության միջազգային ֆեդերացիայի փոխնախագահ Ֆելիսիտաս Ռեսլինգը նշել է, որ բացի հայ զբոսավարներից թրենինգներին մասնակցել են նաև վրացիները, և հույս հայտնել, որ ապագայում ծրագրին միանալու են նաև տարածաշրջանի մյուս երկրները` Թուրքիան և Ադրբեջանը:
Զբոսավարների թրենինգներին անցկացվել են զբոսավարների հայկական գիլդիայի կողմից «Գերմանական միջազգային համագործակցություն» կազմակերպության հայկական գրասենյակի և Վրաստանի «Տնտեսական զարգացման նախաձեռնություն» ԱՄՆ միջազգային զարգացման ծրագրի աջակցությամբ: Թրենինգներին մասնակցել են 11 զբոսավարներ Հայաստանից և 11` Վրաստանից:

7 Май 2011 - 11:07 AMT
В Армении с 30 апреля по 6 мая прошли первые на Южном Кавказе тренинги туристических гидов. Как отметил на пресс-конференции в Ереване начальник управления туризма и территориально-экономического развития Министерства экономики АрменииМехак Апресян, это первые подобные тренинги в регионе, которые планируется сделать регулярными. Он также выразил надежду, что это позволит Армении стать лидером в сфере подготовки гидов в регионе. По словам Апресяна, эти тренинги позволят армянским гидам ознакомиться с международными стандартами в этой области.
В свою очередь, вице-президент Международной федерации союзов гидов Фелиситас Реслинг отметила, что помимо армянских гидов в тренингах приняли участие и грузинские, и выразила надежду, что в будущем к программе присоединятся и другие страны региона – Турция и Азербайджан.
Тренинги туристических гидов были проведены армянской гильдией туристических гидов при поддержке армянского офиса организации “Германское международное сотрудничество” (GIZ) и программы Международного развития США “Инициатива экономического развития” Грузии (USAID EPI). В тренингах приняли участие 11 гидов из Армении и 11 из Грузии.