7 Մայիս 2011 - 11:23 AMT
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում բնակվում է Մեծ Հայրենական պատերազմի շուրջ 3 000 վետերան: Ամենաերիտասարդ վետերանը 86 տարեկան է: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել Հայաստանի վետերանների միության ղեկավար, գնդապետ Սիմոն Եսայանը: Ինչպես նշել է միության ղեկավարը, ամեն տարի վետերանների թիվը պակասում է: «Եթե Հաղթանակի 65-ամյակը մենք տոնում էինք 3500 վետերանների հետ, ապա այսօր նրանք 3000-ն են: Ամեն ամիս կյանքից հեռանում է 50-70 վետերան»,-ասել է Եսայանը:
Նա նշել է նաև, որ այս տարի մայիսի 8-ին վետերանները կայցելեն Եռաբլուր՝ ի պատիվ Շուշիի ազատագրման 19-ամյակի: Մայիսի 9-ի առավոտյան նրանք ծաղիկներ կդնեն Անհայտ զինվորի գերեզմանին: Այս տարի, ինչպես նախորդ տարիներին, Հաղթանակի զբոսայգում դաշտային ճաշարան կգործի վետերանների համար:
Ինչպես գրում է Եսայանը, մայիսի 10-ին Երևանի քաղաքապետարանը դրամական պարգևներ կհանձնի ՄՀՊ 50 վետերանների:

7 Май 2011 - 11:23 AMT
На сегодняшний день в Армении проживает около 3000 ветеранов Великой Отечественной войны. Самым молодым армянским ветеранам ВОВ 86 лет. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил глава Союза ветеранов Армении, полковник Симон Есаян. Как отметил глава союза, с каждым годом ветереанов ВОВ становится все меньше. “Если 65-ую годовщину Победы в Великой Отечественной войне мы праздновали вместе с 3500 ветеранами, то сегодня нас осталось около 3000. С каждым месяцем из жизни уходят 50-70 ветеранов”, – заметил Есаян.
Как сообщил глава союза, в этом году 8 мая ветераны ВОВ посетят Мемориал воинам Арцахской войны Ераблур в честь дня освобождения Шуши. Утром 9 мая они посетят могилу неизвестного солдата в Ереване и возложат цветы к мемориалу. В этом году, как и в предыдущие годы, в парке Победы будет организована полевая кухня для ветеранов.