Երևանում մեկնարկել է նախկին կալանավորների համար հասարակությանն ինտեգրվելու երաշխիքների ստեղծման ծրագիրը: Ինչպես լրագրողներին է հայտարարել «Կալանքից ազատված անձանց ինտեգրում» ծրագրի ղեկավար, «Սոցիալական արդարություն» ՈԿԿ-ի ներկայացուցիչ Արշակ Գասպարյանը, ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է նախկին կալանավորներին իրազեկել իրենց իրավունքների ու դրանք պաշտպանելու ունակություններին, երաշխիքներ ստեղծել սոցիալական զբաղվածության համար, ինչպես նաև օգնել վերացնել հանրության մեջ առկա խտրականությունը նախկին կալանավորների հանդեպ:
Ինչպես հայտարարել է Արշակյանը, նախաձեռնողներն ակնկալում են, որ արդյունքում ազատ արձակված անձինք ոչ միայն տեսական գիտելիքներ կունենան իրենց իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ, այլ նաև պատրաստ կլինեն դիմել կոնկրետ գործողությունների:
Մայիսի 1-ից օգոստոսի 30-ը ծրագրին կմասնակցեն 20-30 կալանավորներ, որոնք պատիժը կրում են «Էրեբունի» քրեակատարողական հաստատությունում:

10 Май 2011 - 07:35 AMT
В Ереване стартовала программа, направленная на создание гарантий для полной интеграции в общество бывших заключенных. Как заявил журналистам руководитель программы “Интеграция лиц, освобожденных из заключения”, представитель общественной организации “Социальная справедливость” Аршак Гаспарян, в рамках осуществляемой программы предусматривается наделить бывших заключенных знаниями и навыками по защите их прав, создать гарантии для их социальной занятости, а также помочь ликвидировать дискриминацию к бывшим заключенным в обществе.
Как заявил Аршакян, инициаторы программы ожидают, что после ее реализации лица, вышедшие на свободу, будут владеть не только теоретическими знаниями по защите своих прав, но и проявят готовность пойти на конкретные действия.
С 1 мая по 30 августа в программе будут участвовать 20-30 заключенных, отбывающих наказание в уголовно-исполнительном учреждении “Эребуни”.