Մայիսի 10-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Պետրոս Էֆտիմիուին:
Ողջունելով հյուրին` Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովը միջխորհրդարանական համագործակցության կայացած ձեւաչափ է եւ Հայաստանը իր ակտիվ մասնակցությունն է բերում այդ կառույցի գործունեությանը:
Զրուցակիցները քննարկեցին ԵԱՀԿ օրակարգային մի շարք հարցեր:
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումների շուրջ: Այդ կապակցությամբ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահը կարեւորեց եւ վստահության մթնոլորտի ձեւավորման անհրաժեշտությունը` հրադադարի ամրապնդման, դիպուկահարների դուրսբերման միջոցով եւ շեշտեց, որ հիմնախնդրի խաղաղ բանակցային կարգավորումը այլընտրանք չունի:

10 May 2011 - 08:28 AMT
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian met with the OSCE PA President Petros Efthimiou in Yerevan.
The Armenian Minister characterised the cooperation between the Armenian National Assembly and OSCE PA as stable, noting Armenia's active involvement in OSCE PA activities.
The parties further discussed a number of issues including a peaceful settlement of Karabakh conflict. Mr. Efthimiou emphasized the importance of creating the atmosphere of trust between the conflicting parties, strengthening of ceasefire and removal of snipers from the frontline. “There's no alternative to peaceful settlement of Karabakh issue,” the OSCE PA President stressed.