10 Մայիս 2011 - 09:34 AMT
Այսօր Տեղեկատվության ազատության կենտրոնը հրապարակել է 2011թ. առաջին եռամսյակում տեղեկատվության իրավունքը խախտած հայ պաշտոնյաների «սև ցուցակը»: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Տեղեկատվության ազատության կենտրոնի ղեկավար Շուշան Դոյդոյանը, Հայաստանի առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը առաջինն է այդ ցուցակում: «Հատկանշական է, որ Քուշկյանը «սև ցուցակում էր» նաև 2010թ.»,-ասել է Դոյդոյանը: Ըստ նրա, նախարաը չի պատասխանել Կենտրոնի հարցմանը, որով կենտրոնը խնդրում էր իրեն տրամադրել նախարարության 2010թ. գաղտնազերծված փաստաթղթերը:
Ցուցակում հաջորդը ԱԻՆ ղեկավար Արմեն Երիցյանն է: «Սև ցուցակում» են հայտնվել նաև Ստեփանավանի քաղաքապետ Սարգիս Կարաքեշիշյանը, Հյուսիսային համալսարանի ռեկտոր, հայկական համալսարանների ռեկտորների խորհրդի նախագահ Բորիս Մակիչյանը, որը չի պատասխանել քաղաքացու այն հարցմանը, թե 2010թ. համալսարանում վերանորոգման աշխատանքներ կատարվել են թե ոչ, և եթե այո, ապա որքան ֆինանսական միջոցներ են ծախսվել:

10 Май 2011 - 09:34 AMT
Сегодня Центра свободы информации опубликовал “черный список” на первые три месяца 2011 года, в который включены государственные чиновники, которые нарушили право на получение информации, как для журналистов, так и представителей общественных организаций. Как заявила на пресс-конференции в Ереване глава Центра свободы информации Шушан Дойдоян, первое место в “черном списке” занимает министр здравоохранения Армении Арутюн Кушкян. “Примечательно, то, что Кушкян был включен в “черный список” и в 2010 году”, – сказала Дойдоян. По ее словам, министр не ответил на запрос Центра – предоставить копии рассекреченных в 2010 году документов Министерства.
В списке за министром здравоохранения следует министр по чрезвычайным ситуациям Армении Армен Ерицян.
В «черный список» также включены мэр города Степанаван Саркис Каракешишян, ректор Северного университета председатель Совета ректоров армянских университетов Борис Макичян, который не ответил на запрос гражданки о том, проводились ли ремонтные работы в университете в 2010 году, и если да, то, сколько финансовых средств было на это потрачено.