10 Մայիս 2011 - 10:39 AMT
«Կարին» ազգագրական պարի համույթը, որը մասնակցել է Իսպանիայի Պալմա դե Մալյորկա քաղաքում կայացած Աշխարհի ժողովուրդների պարային փառատոնին, Երևան վերադառնալու ճանապարհին տարանցիկ կանգառ է ունեցել Ստամբուլ քաղաքում: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին է հայտնել «Կարին» ազգագրական երգի ու պարի համույթի գեղարվեստական ղեկավար Գագիկ Գինոսյանը: «Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում մենք քոչարի ենք պարել: Հրապարակում հիմնականում զբոսաշրջիկներ էին հավաքված: Բոլորի համար դա անսպասելի էր և բոլորը հարցնում էին, թե ինչ է կատարվում: Մենք այդ պարը պարեցինք, քանի որ դա մեր հաղթական պարն է՝ Երկրորդ աշխարհամարտում հայերը Բեռլինում քոչարի են պարել, Շուշիի ազատագրման ժամանակ ևս պարել ենք այդ պարը: Ստամբուլում մեր պարը խորհրդանշում էր ազգի վերածնունդը, որը Ցեղասպանությունից հետո շարունակում է ապրել»,-ասաց լրագրողներին Գինոսյանը:
Աշխարհի ժողովուրդների պարային փառատոնը տեղի է ունեցել ապրիլի 26-30-ն Իսպանիայի Պալմա դե Մալյորկա քաղաքում, որին այս տարի Հայաստանը ներկայացրել է «Կարին» ժողովրդական պարերի համույթը, ով էլ արժանացել է առաջին մրցանակի «լավագույն պար» անվանակարգում, իսկ«լավագույն երաժշտություն» անվանակարգում գրավել երրորդ տեղ: Աշխարհի ժողովուրդների պարային փառատոնը մեծ պատմություն ունի: Փառատոնը առաջին անգամ անց է կացվել Գերմանիայի Մյունխեն քաղաքում 1985 թվականին, որին մասնակցել են 67 երկրների ներկայացուցիչներ: 1987 թվականից փառատոնը անց է կացվում Իսպանիայի Պալմա դե Մալյորկայում:

Ансамбль народного танца “Карин”, принимавший участие в Фестивале танцев народов мира в городе Пальма-де-Майорка в Испании, сделал остановку в городе Стамбул. Об этом сообщил журналистам в Ереване художественный руководитель ансамбля “Карин” Гагик Гиносян. «Мы танцевали кочари на площади Таксим в Стамбуле. На площади в основном были туристы. Для всех это было неожиданностью, многие спрашивали, что мы исполняем. Мы станцевали кочари, потому что это наш победный танец: в конце Второй мировой армяне исполняли кочари в Берлине, после освобождения Шуши мы также исполняли этот танец. В Стамбуле наш танец символизировал возрождение нации, которая, несмотря ни на что, продолжает жить после Геноцида”, – сказал журналистам Гиносян.
Международный фестиваль танцев народов мира состоялся с 26 по 30 апреля в городе Пальма-де-Майорка в Испании, где Армению представлял танцевальный ансамбль “Карин”, взявший первое место в номинации “Лучший танец” и третье – в номинации “Лучшая музыка”. Впервые Фестиваль танцев народов мира проводился в 1985 году в городе Мюнхен в Германии, в нем принимали участие представители 67 стран. Начиная с 1987 года, фестиваль проводится в испанском городе Пальма-де-Майорка.